Clearfield Track and Field Team Opens Season

The Clearfield Area High School boys and girls track and filed teams opened their 2019 season with a Mountain League tri-meet with Bald Eagle Area and Bellefonte.

The boys picked up two wins, 103-47 over BEA and narrowly 77-72 against Bellefonte, while the girls were swept twice, 88-60 to Bellefonte and in a close one, 74-71 against BEA.

Abby LaBorde was the lone triple event winner, sweeping the distances – 800, 1600, and 3200 meter runs.

The boys had two double winners on the day – Trevor Franek in the 100 and 200 meter dashes, and Taye Lunch in the high and triple jumps.

Other winners on the boy’s side were Karson Kline in the 110 meter hurdles, Jason Plubell in the 300 meter hurdles, and Logan Firanski in the 400 meter dash.

The girls did win the 4×100 and 4×400 relays, and Amanda Hazel also won the 300 hurdles.

Complete results:

Varsity Girls Team Scores (18 Events Scored)
==========================================================================
Team Pts Spr Dst Hrd Rel Thr Jmp Oth
————————————————————————–
1 Bald Eagle Area 74 7 3 10 5 19 30 0
2 Clearfield Area 71 20 24 8 10 8 1 0

Varsity Boys Team Scores (18 Events Scored)
==========================================================================
Team Pts Spr Dst Hrd Rel Thr Jmp Oth
————————————————————————–
1 Clearfield Area 103 20 24 17 10 17 15 0
2 Bald Eagle Area 47 7 3 1 5 10 21 0

Varsity Girls Team Scores (18 Events Scored)
==========================================================================
Team Pts Spr Dst Hrd Rel Thr Jmp Oth
————————————————————————–
1 Bellefonte Area 88 18 12 4 5 15 34 0
2 Clearfield Area 60 9 15 14 10 12 0 0

Varsity Boys Team Scores (18 Events Scored)
==========================================================================
Team Pts Spr Dst Hrd Rel Thr Jmp Oth
————————————————————————–
1 Clearfield Area 77 21 10 17 5 8 16 0
2 Bellefonte Area 72 6 17 1 10 19 19 0

Clearfield Vs. BEA and BF – 3/26/2019 10:13:50 AM
Bald Eagle, , PA

Varsity Girls 4×800 Meter Relay
============================================================
Team Time Pts
————————————————————
1 Bellefonte Area 11:28.2
2 Bald Eagle Area 11:36.1
3 Clearfield Area 11:46.6

Varsity Boys 4×800 Meter Relay
============================================================
Team Time Pts
————————————————————
1 Bellefonte Area 9:23.5
2 Clearfield Area 9:26.2
3 Bald Eagle Area 9:39.7

Varsity Girls 100 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Yr Team Time Wind Pts
———————————————————————–
1 Rachel Veneziano 10 Bald Eagle Area 17.6 NWI
2 Lydia Brown 9 Clearfield Area 18.5 NWI
3 Mia Simoncek 10 Bald Eagle Area 19.7 NWI
4 shutika Bellefonte Area 20.5 NWI
5 Juliet Pope 10 Bellefonte Area 20.8 NWI
6 Katherine Uchneat 11 Bellefonte Area 21.6 NWI
7 Nina Shively 10 Bellefonte Area 22.0 NWI
8 Meredith Frey 10 Bellefonte Area 22.6 NWI
9 johnson Bellefonte Area 26.7 NWI
10 Amber Corl 9 Bellefonte Area 27.7 NWI

Varsity Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Yr Team Time Wind Pts
———————————————————————–
1 karson kline Clearfield Area 18.4 NWI
2 Jason Plubell 10 Clearfield Area 18.8 NWI
3 Cabel Spackman 12 Bald Eagle Area 18.9 NWI
4 Logan Naspinski 10 Bellefonte Area 19.2 NWI
5 Caleb Wilt 9 Clearfield Area 19.3 NWI
6 A Bossert Bellefonte Area 21.4 NWI
7 Edward Henry 10 Bellefonte Area 21.6 NWI
8 James Craig 12 Bellefonte Area 21.8 NWI
9 Colten Johnsonbaugh 10 Bellefonte Area 22.7 NWI
10 Ben Yetsko 11 Bald Eagle Area 22.9 NWI
11 knepp 12 Bald Eagle Area 23.1 NWI

Varsity Girls 100 Meter Dash
=======================================================================
Name Yr Team Time Wind Pts
———————————————————————–
1 Sara Tressler 10 Bellefonte Area 13.8 NWI
2 Avry Gumblatt 11 Clearfield Area 13.9 NWI
3 shutika Bellefonte Area 14.0 NWI
4 Madison Davis 11 Clearfield Area 14.2 NWI
4 Morgan Goodman 10 Bellefonte Area 14.2 NWI
6 Elyssa Greene 10 Bald Eagle Area 14.5 NWI
6 Taylor Martin 12 Clearfield Area 14.5 NWI
8 Ream Bald Eagle Area 14.6 NWI
9 Lindsey Reynolds 11 Bald Eagle Area 14.7 NWI
10 Hannah McKeague 10 Bellefonte Area 15.0 NWI
11 Phoebe Rowland 11 Bellefonte Area 15.2 NWI
12 Confer Bellefonte Area 15.4 NWI
13 Skoffmer Bald Eagle Area 15.8 NWI
14 Kathryn Fritz 9 Bellefonte Area 16.1 NWI
15 Abby McCracken 10 Clearfield Area 16.2 NWI

Varsity Boys 100 Meter Dash
=======================================================================
Name Yr Team Time Wind Pts
———————————————————————–
1 Trevor Franek 11 Clearfield Area 11.3 NWI
2 Logan Firanski 10 Clearfield Area 11.5 NWI
3 Jacob Hummel 9 Bellefonte Area 11.6 NWI
4 Tyler Cooke 11 Bellefonte Area 11.7 NWI
5 Brett Zattoni 11 Clearfield Area 11.8 NWI
6 Kaden Bittinger 11 Bald Eagle Area 11.9 NWI
6 Logan Von Gunden 11 Bellefonte Area 11.9 NWI
8 Nick Turner 12 Bald Eagle Area 12.1 NWI
8 Andrew Hovis 12 Bellefonte Area 12.1 NWI
10 Simon Quigley 9 Clearfield Area 12.2 NWI
11 Peter VanCise 11 Bald Eagle Area 12.3 NWI
11 William Heckathorne 10 Bellefonte Area 12.3 NWI
11 weaver Bellefonte Area 12.3 NWI
14 meyer Bellefonte Area 12.4 NWI
15 Kline 9 Bellefonte Area 12.9 NWI
16 gairloch Bellefonte Area 13.0 NWI
16 Doyle Musselman 11 Clearfield Area 13.0 NWI
18 bower Bellefonte Area 13.3 NWI
18 cronin Bellefonte Area 13.3 NWI
20 Matthew Connelly 10 Bellefonte Area 13.5 NWI
21 Colten Johnsonbaugh 10 Bellefonte Area 13.7 NWI
22 kozel Bellefonte Area 13.8 NWI
23 fry Bald Eagle Area 13.9 NWI
24 Nicholas Cowder 10 Clearfield Area 14.2 NWI
24 way Bellefonte Area 14.2 NWI
24 miller Bellefonte Area 14.2 NWI
27 doyle Bellefonte Area 20.0 NWI

Varsity Girls 1600 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Abby LaBorde 12 Clearfield Area 5:58.2
2 Amaya Rothrock 10 Bellefonte Area 6:24.1
3 Amber Shirey 11 Bellefonte Area 6:37.3
4 Amanda McCracken 10 Clearfield Area 6:45.1
5 cingle Bald Eagle Area 6:56.4
6 Abbye Schomer 10 Bellefonte Area 6:58.2
7 Clarissa Haak 12 Bellefonte Area 6:58.4
8 Madilyn Domico 11 Clearfield Area 7:22.4
9 Jessica Mulhollan 12 Clearfield Area 7:25.5
10 Erika Ritterson 9 Clearfield Area 7:28.3
11 Emily Shipley 11 Clearfield Area 7:30.4
12 zweig Bellefonte Area 7:41.1
13 Abby McCracken 10 Clearfield Area 7:44.9
14 Elizabeth Haak 10 Bellefonte Area 7:46.2

Varsity Boys 1600 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Austin Melius 10 Bellefonte Area 4:57.5
2 Jeremiah Vezza 12 Clearfield Area 4:57.8
3 Daniel Methven 12 Bellefonte Area 5:18.3
4 Luke Winters 10 Clearfield Area 5:20.4
5 Eric Bennett 9 Bellefonte Area 5:22.1
6 Saldana Bald Eagle Area 5:27.9
7 Zebulan Smoyer 12 Bellefonte Area 5:34.2
8 Tyler Olson 8 Clearfield Area 5:34.5
9 Nathaniel Spicer 10 Bald Eagle Area 5:35.2
10 Ben Luzier 10 Clearfield Area 5:37.9
11 Jakob Ream 12 Bald Eagle Area 5:45.1
12 Luke Sidorick 9 Clearfield Area 5:45.3
13 Aaron Carlini 9 Bellefonte Area 5:46.2
14 Nicholas Ishler 12 Bald Eagle Area 5:48.1
15 Dillon Sette 9 Bellefonte Area 5:49.5
16 Michael Odrosky 10 Clearfield Area 5:50.0
17 Daniel Mussett 9 Bellefonte Area 5:51.1
18 Daryel Stickles 10 Bellefonte Area 6:09.6
19 Hunter Dumond-Hatton 11 Bald Eagle Area 6:25.6
20 Frederick Hartline 12 Clearfield Area 7:00.4

Varsity Girls 4×100 Meter Relay
============================================================
Team Time Pts
————————————————————
1 Clearfield Area 56.0
2 Bellefonte Area 56.3
3 Bald Eagle Area 58.4
4 Bellefonte Area 59.8

Varsity Boys 4×100 Meter Relay
============================================================
Team Time Pts
————————————————————
1 Bellefonte Area 46.6
2 Bald Eagle Area 47.5
3 Bellefonte Area 50.1
4 Bellefonte Area 53.3

Varsity Girls 400 Meter Dash
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Chelsea Robson 11 Bellefonte Area 1:05.5
2 Avry Gumblatt 11 Clearfield Area 1:06.3
3 Sweka Bellefonte Area 1:13.1
4 Gracie Cain 10 Bellefonte Area 1:13.2
5 Mia Elmore 9 Bellefonte Area 1:14.1
6 Hopkins Bellefonte Area 1:16.2
7 Kalee Reasinger 12 Clearfield Area 1:16.3
8 Kaleigh Cunningham 12 Bald Eagle Area 1:16.9
9 Wagner Bald Eagle Area 1:17.0

Varsity Boys 400 Meter Dash
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Logan Firanski 10 Clearfield Area 54.4
2 Richard Taylor 12 Bald Eagle Area 56.3
3 Trevor Franek 11 Clearfield Area 56.4
4 Logan Von Gunden 11 Bellefonte Area 57.1
5 Judah Eveleth 12 Bald Eagle Area 57.3
6 Simon Quigley 9 Clearfield Area 57.4
7 Austin Craig 11 Bellefonte Area 57.5
8 Moryelle Fernandez 12 Bellefonte Area 58.8
9 Steve Bald Eagle Area 1:00.1
10 Matthew Uchneat 9 Bellefonte Area 1:00.7
11 Bower Bald Eagle Area 1:03.7
12 Doyle Musselman 11 Clearfield Area 1:06.7
13 Nicholas Cowder 10 Clearfield Area 1:16.1

Varsity Girls 300 Meter Hurdles
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Amanda Hazel 10 Clearfield Area 52.5
2 Rachel Veneziano 10 Bald Eagle Area 54.0
3 Alyssa Packer 11 Bald Eagle Area 55.8
4 Lydia Brown 9 Clearfield Area 56.7
5 Mia Simoncek 10 Bald Eagle Area 58.5
6 Madison Davis 11 Clearfield Area 1:00.2
7 sower Bald Eagle Area 1:00.4
8 Amber Corl 9 Bellefonte Area 1:03.1
9 Nina Shively 10 Bellefonte Area 1:09.8
10 johnson Bellefonte Area 1:17.8

Varsity Boys 300 Meter Hurdles
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Jason Plubell 10 Clearfield Area 44.9
2 karson kline Clearfield Area 47.8
3 Caleb Wilt 9 Clearfield Area 48.6
4 Logan Naspinski 10 Bellefonte Area 49.6
5 A Bossert Bellefonte Area 50.5
6 j graig Bellefonte Area 51.8
7 millwood Bald Eagle Area 52.7
8 Ben Yetsko 11 Bald Eagle Area 52.9
9 Cabel Spackman 12 Bald Eagle Area 53.1
9 Austin Knepp 10 Bald Eagle Area 53.1
11 Edward Henry 10 Bellefonte Area 53.9
12 Colten Johnsonbaugh 10 Bellefonte Area 55.7
13 k taylor Bald Eagle Area 56.5
14 Matthew Connelly 10 Bellefonte Area 58.2

Varsity Girls 800 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Abby LaBorde 12 Clearfield Area 2:39.4
2 Katheryn Morgante 12 Bellefonte Area 2:56.8
3 Abbye Schomer 10 Bellefonte Area 3:02.8
4 Ashley Struble 12 Clearfield Area 3:13.8
5 Wagner Bald Eagle Area 3:16.9
6 Madilyn Domico 11 Clearfield Area 3:22.7
7 Erika Ritterson 9 Clearfield Area 3:23.6
8 Emily Shipley 11 Clearfield Area 3:25.3
9 Jessica Mulhollan 12 Clearfield Area 3:28.1
10 Clarissa Haak 12 Bellefonte Area 3:29.4
11 Abby McCracken 10 Clearfield Area 3:30.9
12 Alycia Edwards 9 Clearfield Area 3:36.6

Varsity Boys 800 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Daniel Methven 12 Bellefonte Area 2:15.5
2 Jeremiah Vezza 12 Clearfield Area 2:18.1
3 Luke Winters 10 Clearfield Area 2:20.4
4 Jakob Ream 12 Bald Eagle Area 2:24.8
5 Nicholas Ishler 12 Bald Eagle Area 2:26.7
6 Saldana Bald Eagle Area 2:27.8
7 Jackson Folnsbee 10 Bellefonte Area 2:29.3
8 Ben Luzier 10 Clearfield Area 2:33.3
9 Michael Odrosky 10 Clearfield Area 2:37.8
10 Dillon Sette 9 Bellefonte Area 2:40.6
11 Aaron Carlini 9 Bellefonte Area 2:42.0
12 Daniel Mussett 9 Bellefonte Area 2:45.7
13 Frederick Hartline 12 Clearfield Area 3:11.1

Varsity Girls 200 Meter Dash
=======================================================================
Name Yr Team Time Wind Pts
———————————————————————–
1 Caitlin Taylor 11 Bald Eagle Area 29.5 NWI
2 Juliet Pope 10 Bellefonte Area 29.8 NWI
3 Madison Davis 11 Clearfield Area 30.2 NWI
4 Sara Tressler 10 Bellefonte Area 30.3 NWI
5 shutika Bellefonte Area 30.7 NWI
6 Morgan Goodman 10 Bellefonte Area 31.0 NWI
7 Taylor Martin 12 Clearfield Area 31.1 NWI
8 Sweka Bellefonte Area 31.2 NWI
9 Gracie Cain 10 Bellefonte Area 31.5 NWI
10 Confer Bellefonte Area 31.6 NWI
11 Lindsey Reynolds 11 Bald Eagle Area 31.7 NWI
12 Josie Underwood 7 Bellefonte Area 31.9 NWI
13 Phoebe Rowland 11 Bellefonte Area 32.2 NWI
14 Amber Corl 9 Bellefonte Area 33.1 NWI
15 methven Bellefonte Area 33.2 NWI
16 Hopkins Bellefonte Area 33.6 NWI
17 Skoffmer Bald Eagle Area 34.6 NWI
18 Katherine Uchneat 11 Bellefonte Area 35.6 NWI
19 Kathryn Fritz 9 Bellefonte Area 35.8 NWI
20 Nina Shively 10 Bellefonte Area 36.5 NWI
21 Alyssa Bickle 10 Bellefonte Area 37.1 NWI

Varsity Boys 200 Meter Dash
=======================================================================
Name Yr Team Time Wind Pts
———————————————————————–
1 Trevor Franek 11 Clearfield Area 23.5 NWI
2 Judah Eveleth 12 Bald Eagle Area 24.1 NWI
3 Jacob Hummel 9 Bellefonte Area 24.2 NWI
4 Tyler Cooke 11 Bellefonte Area 25.1 NWI
5 William Heckathorne 10 Bellefonte Area 25.4 NWI
6 Richard Taylor 12 Bald Eagle Area 25.7 NWI
6 Taye Lynch 12 Clearfield Area 25.7 NWI
8 Simon Quigley 9 Clearfield Area 25.9 NWI
9 stere Bald Eagle Area 26.5 NWI
10 William Spratt 9 Bellefonte Area 26.8 NWI
11 gairloch Bellefonte Area 27.1 NWI
11 Caleb Wilt 9 Clearfield Area 27.1 NWI
13 A Bossert Bellefonte Area 27.3 NWI
14 weaver Bellefonte Area 27.8 NWI
15 Bower Bald Eagle Area 27.9 NWI
16 Kline 9 Bellefonte Area 27.9 NWI
17 Doyle Musselman 11 Clearfield Area 28.0 NWI
18 fry Bald Eagle Area 28.3 NWI
19 Edward Henry 10 Bellefonte Area 28.5 NWI
20 cronin Bellefonte Area 28.8 NWI
21 Colten Johnsonbaugh 10 Bellefonte Area 28.9 NWI
22 kozel Bellefonte Area 29.1 NWI
23 way Bellefonte Area 29.4 NWI
23 Erick Conaway 9 Clearfield Area 29.4 NWI
25 miller Bellefonte Area 29.7 NWI
26 Nicholas Cowder 10 Clearfield Area 31.0 NWI

Varsity Girls 3200 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Abby LaBorde 12 Clearfield Area 13:26.5
2 Amber Shirey 11 Bellefonte Area 14:01.7
3 Amaya Rothrock 10 Bellefonte Area 14:25.1
4 Amanda McCracken 10 Clearfield Area 14:30.7
5 Elizabeth Haak 10 Bellefonte Area 15:13.0
6 cingle Bald Eagle Area 15:36.3
7 Ashley Struble 12 Clearfield Area 16:36.2

Varsity Boys 3200 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Austin Melius 10 Bellefonte Area 10:50.9
2 Jeremiah Vezza 12 Clearfield Area 10:53.3
3 Eric Bennett 9 Bellefonte Area 11:44.4
4 Zebulan Smoyer 12 Bellefonte Area 12:08.4
5 Tyler Olson 8 Clearfield Area 12:34.9
6 Daryel Stickles 10 Bellefonte Area 12:45.1
7 Nathaniel Spicer 10 Bald Eagle Area 12:48.5
8 Hunter Dumond-Hatton 11 Bald Eagle Area 14:51.9

Varsity Girls 4×400 Meter Relay
============================================================
Team Time Pts
————————————————————
1 Clearfield Area 4:38.1
2 Bald Eagle Area 4:41.8
3 Bellefonte Area 4:45.6

Varsity Boys 4×400 Meter Relay
============================================================
Team Time Pts
————————————————————
1 Clearfield Area 3:47.7
2 Bellefonte Area 3:51.0
3 Bald Eagle Area 4:00.3
4 Clearfield Area 4:03.7
5 Clearfield Area 4:45.6

Varsity Girls Shot Put
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Sarah Holler 10 Bald Eagle Area 32-03.00
2 Alycia Edwards 9 Clearfield Area 26-04.00
3 Meredith Frey 10 Bellefonte Area 25-11.00
4 Snyder Bald Eagle Area 24-11.00
5 C Lopez Bellefonte Area 24-07.00
6 Jasmine Kozel 12 Bellefonte Area 23-02.00
7 Lauren Stucke 11 Clearfield Area 22-04.01
8 E Underwood Bellefonte Area 22-04.00
9 Gill Bald Eagle Area 21-08.00
10 Alexis Seyler 9 Clearfield Area 20-07.00
11 Madilyn Domico 11 Clearfield Area 20-05.00
12 Allyson Gaines 10 Clearfield Area 19-08.00
13 Soster Bald Eagle Area 19-07.00
14 Alyssa Bickle 10 Bellefonte Area 18-08.00
15 H Popovitch Bellefonte Area 17-05.00
16 J Fishburn Bellefonte Area 17-04.00
17 Emma Powell 9 Clearfield Area 14-05.00
18 Rianna Morris 10 Bellefonte Area 14-01.00

Varsity Boys Shot Put
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Max Kroell 12 Bellefonte Area 48-01.00
2 Zane Inguagiato 10 Clearfield Area 46-10.00
3 Brett Zattoni 11 Clearfield Area 41-05.00
4 Seth Miller 11 Clearfield Area 40-07.00
5 besch Bellefonte Area 40-03.00
6 Asher Burkett 11 Bald Eagle Area 35-07.00
7 Ian Heitsenrether 11 Clearfield Area 35-03.00
8 Chris Fenton 12 Clearfield Area 34-11.00
9 knepp 12 Bald Eagle Area 32-06.00
10 Archer Jewell 10 Bellefonte Area 31-05.00
10 Nathan Long 11 Bellefonte Area 31-05.00
12 brininger Bellefonte Area 29-02.00
13 przybys Bellefonte Area 28-08.00
14 blair Bald Eagle Area 28-05.00
15 Alex Lansberry 9 Clearfield Area 27-09.00
16 j osborne Bellefonte Area 26-09.00
17 matis Bald Eagle Area 26-07.00
18 b johnson 10 Bellefonte Area 26-02.00
19 mccloskey Bellefonte Area 23-08.00
20 k kline Bellefonte Area 23-01.00
21 Samuel Muir 9 Clearfield Area 20-11.00
22 Jesse Lumadue 9 Clearfield Area 17-10.00

Varsity Girls Discus Throw
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Sarah Holler 10 Bald Eagle Area 76-09
2 Lauren Stucke 11 Clearfield Area 69-07
3 Meredith Frey 10 Bellefonte Area 65-07
4 Allyson Gaines 10 Clearfield Area 63-03
5 Snyder Bald Eagle Area 62-07
6 C Lopez Bellefonte Area 62-06
7 Alyssa Bickle 10 Bellefonte Area 58-06
8 Alexis Seyler 9 Clearfield Area 58-00
9 E Underwood Bellefonte Area 57-05
10 Jasmine Kozel 12 Bellefonte Area 56-09
11 Gill Bald Eagle Area 56-05
12 Alycia Edwards 9 Clearfield Area 53-08
13 Madilyn Domico 11 Clearfield Area 53-05
14 Soster Bald Eagle Area 43-05
15 Rianna Morris 10 Bellefonte Area 43-00
16 H Popovitch Bellefonte Area 41-02
17 Emma Powell 9 Clearfield Area 40-10
18 J Fishburn Bellefonte Area 33-02

Varsity Boys Discus Throw
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Max Kroell 12 Bellefonte Area 122-06
2 Seth Miller 11 Clearfield Area 119-05
3 Zane Inguagiato 10 Clearfield Area 106-10
4 b johnson 10 Bellefonte Area 100-03
5 Nathan Hoover 11 Bald Eagle Area 92-01
6 Asher Burkett 11 Bald Eagle Area 80-05
7 brininger Bellefonte Area 80-04
8 knepp 12 Bald Eagle Area 77-07
9 Nathan Long 11 Bellefonte Area 75-09
10 Ian Heitsenrether 11 Clearfield Area 69-06
11 metis Bald Eagle Area 68-05
12 Chris Fenton 12 Clearfield Area 66-07
13 j osborne Bellefonte Area 62-04
14 przybys Bellefonte Area 60-10
15 Archer Jewell 10 Bellefonte Area 55-07
16 blair Bald Eagle Area 54-01
17 mccloskey Bellefonte Area 53-09
18 kline Bellefonte Area 49-05
19 b johnson Bellefonte Area 48-03
20 Jesse Lumadue 9 Clearfield Area 46-00
20 Samuel Muir 9 Clearfield Area 46-00

Varsity Girls Javelin Throw
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Sarah Holler 10 Bald Eagle Area 92-06
2 Jasmine Kozel 12 Bellefonte Area 78-09
3 E Underwood Bellefonte Area 67-02
4 Gill Bald Eagle Area 66-10
5 Alycia Edwards 9 Clearfield Area 65-00
6 Meredith Frey 10 Bellefonte Area 64-05
7 C Lopez Bellefonte Area 63-06
8 Alyssa Bickle 10 Bellefonte Area 62-06
9 Alexis Seyler 9 Clearfield Area 61-01
10 Soster Bald Eagle Area 58-04
11 Elizabeth Haak 10 Bellefonte Area 57-09
12 Snyder Bald Eagle Area 55-02
13 Clarissa Haak 12 Bellefonte Area 49-00
14 J Fishburn Bellefonte Area 48-03
15 Allyson Gaines 10 Clearfield Area 45-04
16 H Popovitch Bellefonte Area 42-03
17 Rianna Morris 10 Bellefonte Area 37-11
18 methven Bellefonte Area 36-02

Varsity Boys Javelin Throw
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 barkett Bald Eagle Area 127-08
2 Nathan Hoover 11 Bald Eagle Area 114-05
3 matis Bald Eagle Area 108-03
4 Nathaniel Spicer 10 Bald Eagle Area 104-03
5 fry Bald Eagle Area 102-01
6 Austin Knepp 10 Bald Eagle Area 101-01
7 brininger Bellefonte Area 95-00
8 Max Kroell 12 Bellefonte Area 94-06
9 cronin Bellefonte Area 92-03
10 Archer Jewell 10 Bellefonte Area 87-07
11 Ian Heitsenrether 11 Clearfield Area 87-01
12 Nathan Long 11 Bellefonte Area 83-09
13 b johnson 10 Bellefonte Area 81-07
14 osborne Bellefonte Area 78-09
15 Zane Inguagiato 10 Clearfield Area 77-00
16 Alex Lansberry 9 Clearfield Area 76-06
17 Chris Fenton 12 Clearfield Area 75-11
18 blair Bald Eagle Area 75-05
19 way Bellefonte Area 74-08
20 przybys Bellefonte Area 71-11
21 b johnson 10 Bellefonte Area 71-05
22 Kline 9 Bellefonte Area 66-01
23 William Spratt 9 Bellefonte Area 65-03
24 mccloskey Bellefonte Area 62-04

Varsity Girls Long Jump
=======================================================================
Name Yr Team Mark Wind Pts
———————————————————————–
1 Chelsea Robson 11 Bellefonte Area 15-10.50 NWI
2 Morgan Goodman 10 Bellefonte Area 14-06.50 NWI
3 Sara Tressler 10 Bellefonte Area 14-02.00 NWI
4 Alyssa Packer 11 Bald Eagle Area 13-11.50 NWI
5 Elyssa Greene 10 Bald Eagle Area 13-11.00 NWI
6 Taylor Martin 12 Clearfield Area 12-06.50 NWI

Varsity Boys Long Jump
=======================================================================
Name Yr Team Mark Wind Pts
———————————————————————–
1 irvin Bald Eagle Area 19-03.51 NWI
2 Kaden Bittinger 11 Bald Eagle Area 19-03.50 NWI
3 Moryelle Fernandez 12 Bellefonte Area 18-06.00 NWI
4 Ian Billotte 10 Clearfield Area 18-00.51 NWI
5 Logan Von Gunden 11 Bellefonte Area 18-00.50 NWI
6 James Craig 12 Bellefonte Area 17-08.00 NWI
7 Nick Turner 12 Bald Eagle Area 17-04.50 NWI
8 Logan Firanski 10 Clearfield Area 16-07.00 NWI
9 Owen Christopher 11 Bellefonte Area 16-03.00 NWI
9 Tyler Cooke 11 Bellefonte Area 16-03.00 NWI
11 Jacob Hummel 9 Bellefonte Area 15-10.00 NWI
11 Matthew Uchneat 9 Bellefonte Area 15-10.00 NWI
13 gairloch Bellefonte Area 15-02.00 NWI
14 fry Bald Eagle Area 14-10.00 NWI
15 Cabel Spackman 12 Bald Eagle Area 14-06.50 NWI
16 John McKenzie 11 Clearfield Area 13-00.00 NWI

Varsity Girls Triple Jump
=======================================================================
Name Yr Team Mark Wind Pts
———————————————————————–
1 Chelsea Robson 11 Bellefonte Area 31-06.50 NWI
2 Phoebe Rowland 11 Bellefonte Area 30-00.00 NWI
3 Elyssa Greene 10 Bald Eagle Area 29-00.50 NWI

Varsity Boys Triple Jump
=======================================================================
Name Yr Team Mark Wind Pts
———————————————————————–
1 Taye Lynch 12 Clearfield Area 42-04.00 NWI
2 Andrew Hovis 12 Bellefonte Area 40-02.00 NWI
3 irvin Bald Eagle Area 38-10.50 NWI
4 A Bossert Bellefonte Area 38-05.50 NWI
5 Ian Billotte 10 Clearfield Area 37-04.50 NWI
6 Owen Christopher 11 Bellefonte Area 33-08.00 NWI
7 Cabel Spackman 12 Bald Eagle Area 32-08.00 NWI
8 William Spratt 9 Bellefonte Area 30-09.00 NWI
8 Nathan Hoover 11 Bald Eagle Area 30-09.00 NWI

Varsity Girls High Jump
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Elyssa Greene 10 Bald Eagle Area 4-04.00
3-08.0 3-10.0 4-00.0 4-02.0 4-04.0 4-06.0
O O O O O XXX
2 Phoebe Rowland 11 Bellefonte Area 4-04.00
3-08.0 3-10.0 4-00.0 4-02.0 4-04.0 4-06.0
O O O O XO XXX
2 sower Bald Eagle Area 4-04.00
3-08.0 3-10.0 4-00.0 4-02.0 4-04.0 4-06.0
O O O O XO XXX
4 Snyder Bald Eagle Area 4-02.00
3-08.0 3-10.0 4-00.0 4-02.0 4-04.0
O O O O XXX
5 johnson Bellefonte Area 4-00.00
3-08.0 3-10.0 4-00.0 4-02.0
O O O XXX

Varsity Boys High Jump
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Taye Lynch 12 Clearfield Area 5-08.00
4-08.0 4-10.0 5-00.0 5-02.0 5-04.0
O O O O XXX
2 Peter VanCise 11 Bald Eagle Area 5-02.00
4-08.0 4-10.0 5-00.0 5-02.0 5-04.0
O O O XO XXX
3 Kaden Bittinger 11 Bald Eagle Area 5-00.00
4-08.0 4-10.0 5-00.0 5-02.0
O O O XXX
4 Saldana Bald Eagle Area 4-10.00
4-08.0 4-10.0 5-00.0
O O XXX
5 lowery Bellefonte Area 4-10.00
4-08.0 4-10.0 5-00.0
O O XXX
6 A Bossert Bellefonte Area 4-10.00
4-08.0 4-10.0 5-00.0
XO O XXX
7 meyer Bellefonte Area 4-10.00
4-08.0 4-10.0 5-00.0
O XO XXX
8 Nathan Hoover 11 Bald Eagle Area 4-08.00
4-08.0 4-10.0
O XXX

Varsity Girls Pole Vault
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Caitlin Taylor 11 Bald Eagle Area 7-06.00
5-00.0 5-06.0 6-00.0 6-06.0 7-00.0 7-06.0
XO XO O XXO XO XXX
2 Hannah McKeague 10 Bellefonte Area 6-06.00
5-00.0 5-06.0 6-00.0
O XO XXX
3 Lindsey Reynolds 11 Bald Eagle Area 5-06.00
5-00.0 5-06.0
O XXX
4 Katherine Uchneat 11 Bellefonte Area 5-00.00
5-00.0 5-06.0
O XXX
5 Kerr Bellefonte Area 5-00.00
5-00.0 5-06.0
XXO XXX

Varsity Boys Pole Vault
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Andrew Hovis 12 Bellefonte Area 11-06.00
7-00.0 7-06.0 8-00.0 8-06.0
O O XO XXX
2 Nick Turner 12 Bald Eagle Area 11-00.00
7-00.0 7-06.0 8-00.0 8-06.0 9-00.0
O O XO O XXX
3 Brett Zattoni 11 Clearfield Area 9-06.00
7-00.0 7-06.0 8-00.0 8-06.0 9-00.0 9-06.0
O O O O XXO XXX
4 millwood Bald Eagle Area 7-06.00
7-00.0 7-06.0 8-00.0
O XXO XXX

Curwensville's Bakaysa Named to All-MVL Boys Team
Golden Tide Falter Late as Cardinals Soar to Victory

Leave a Reply