Cleafield Track Teams Split at St. Marys

ST. MARYS — Now that the Mountain League track season is over, the Bison track and field teams stepped outside the league to face District ‘s St. Marys Flying Dutch.

The boys team easily won by a 115-35 score, while the Lady Bison were trimmed 75-69.

The boys raised their record to 8-1, while the girls were dropped to 5-3 on the season.

Matt Collins continued his dominance in the field events by sweeping the discus, shot put, and javelin. Aaron Ayock was  a double winner in the distance events, winning the 800 and 1600 meter runs.

On the girls side, there were also two multiple event winners – Denise Stephens in the discus and shot put, and Rachel Glenny in the 110 and 300 meter hurdles.

Bison Head Coach John Jacob filed this report afterwards, “The girls and boys split against St Marys tonight.  The girls lost a close meet to St. Marys, falling just six points short.   Despite the loss we had some good performances, Rachel Glenny had a couple of nice runs winning both the hurdle events and ran a great leg in the winning 4×400 relay with Madison Jones, Macy Forrest and Katrina Spencer.  Madison also had a great win the 400 tonight dropping her season best time to 1:04. Denise Stephens captured two wins in the disc and shot with teammate Mikayle Rebo winning the javelin.  This season took its toll on our girls team with little injuries creeping up and we just ran out of depth in some key events.  I have to hand it to the girls – despite the loss they kept battling right to the last event.

“For the boys team they picked up win number seven for the season. Even with some key injuries our depth is what made the difference once again.  Matt Collins swept all three throws and had another very good performance in the discus throwing over 160 feet for the second meet in a row.  The distance squad had a great night holding St Marys to one point in all four distance events.  Kyle Biancuzzo, Aaron Aycock, and Ryan Chew are going to be hard to handle for any team we face. Dave McKenzie was up to his winning ways by out jumping the competition with a height of 5-11 inches.   A young hurdle crew impressed today with Colton Probst picking up a win in the 110 meter hurdles and freshman Spencer Graham winning the 300 hurdles.  It was great to see both these young runners step into the spotlight.”

The Bisons will be back on the track on Thursday at the West Central Coaches Invitational in Altoona.

Complete Meet Results:

Varsity Girls 4×800 Meter Relay
============================================================
Team Time Pts
————————————————————
1 Saint Marys Area 10:47.2 5
2 Clearfield Area 13:03.2

Varsity Boys 4×800 Meter Relay
============================================================
Team Time Pts
————————————————————
1 Clearfield (Chew,Aycock,Priester,Biancuzzo)9:09.4 5
2 Saint Marys Area 10:05.5

Varsity Girls 100 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Yr Team Time Wind Pts
———————————————————————–
1 Rachel Glenny 12 Clearfield Area 18.4 5
2 Katrina Spencer 10 Clearfield Area 18.7 3
3 Rachael Caretti 12 Saint Marys Area 19.8 1
4 Mindy Fleming 9 Clearfield Area 21.1

Varsity Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Yr Team Time Wind Pts
———————————————————————–
1 Colton Probst 10 Clearfield Area 18.5 5
2 Spencer Graham 9 Clearfield Area 18.9 3
3 Pratan Steiner 10 Clearfield Area 19.1 1
4 Taye Lynch 9 Clearfield Area 20.2
5 Ryan Forcey 9 Clearfield Area 21.5
6 Herschel Johnson 9 Clearfield Area 21.6
6 Dylan Wilt 10 Clearfield Area 21.6

Varsity Girls 100 Meter Dash
=======================================================================
Name Yr Team Time Wind Pts
———————————————————————–
1 Arianna Kleppinger 10 Saint Marys Area 12.9 5
2 Madison Jones 10 Clearfield Area 13.5 3
3 Raquel Grice 12 Clearfield Area 14.1 1
4 Rachelle Armanini 11 Saint Marys Area 14.2
5 Kara Reiter 11 Saint Marys Area 14.2
6 Caitlyn Bankovich 11 Saint Marys Area 14.5
7 Rachel Bauer 12 Saint Marys Area 14.6
8 Grace Johnson 10 Clearfield Area 14.9
9 Rachel Glass 11 Saint Marys Area 15.2
10 Sammy Samick 10 Saint Marys Area 15.3
11 Sabrina Shomo 9 Clearfield Area 16.0
12 Lilly Cros 9 Clearfield Area 16.1
13 Sydney Eckert 10 Saint Marys Area 16.9
14 MaryKatelyn Pyne 10 Saint Marys Area 18.4

Varsity Boys 100 Meter Dash
=======================================================================
Name Yr Team Time Wind Pts
———————————————————————–
1 Bront Strickland 11 Clearfield Area 11.7 5
2 Jt Swales 10 Clearfield Area 11.9 3
3 Seth Caldwell 11 Clearfield Area 12.2 1
4 Isaac Rummary 9 Clearfield Area 12.3
5 Caleb Strouse 12 Clearfield Area 12.4
6 Ryan Forcey 9 Clearfield Area 12.7
6 Travis Huff 11 Saint Marys Area 12.7
8 Isaac Caretti 10 Saint Marys Area 13.0
9 Ryan Lazauskas 9 Clearfield Area 13.1
10 uf 9 Saint Marys Area 13.2
11 Herschel Johnson 9 Clearfield Area 13.3
12 Dylan Wilt 10 Clearfield Area 14.0
13 Alex Agosti 9 Saint Marys Area 15.1
14 Austin Berasi 9 Saint Marys Area 15.5
15 Cody Anders 12 Saint Marys Area 15.6
16 Efron Fonseca 11 Saint Marys Area 16.0
17 Adam Park 9 Saint Marys Area 19.0

Varsity Girls 1600 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Michelle Bauer 11 Saint Marys Area 5:31.0 5
2 Jenna Cherry 12 Saint Marys Area 5:48.0 3
3 Keara Pecse 9 Saint Marys Area 6:00.0 1
4 Jaclyn Freeman 10 Clearfield Area 6:11.0
5 Autumn Majchrzak 10 Saint Marys Area 6:16.0
6 Jessica Mulhollan 9 Clearfield Area 6:59.0
7 Mackenzie Rowlers 10 Clearfield Area 7:08.0

Varsity Boys 1600 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Aaron Aycock 10 Clearfield Area 5:08.0 5
2 Kyle Biancuzzo 11 Clearfield Area 5:09.0 2
2 Ryan Chew 10 Clearfield Area 5:09.0 2
4 Mcmillen Harrison 10 Clearfield Area 5:16.0
5 Isaac Swanson 9 Clearfield Area 5:30.0
6 Nathan McAnany 9 Saint Marys Area 5:36.0
7 Brandon Lacock 10 Clearfield Area 5:39.0
8 Robert Kear 9 Clearfield Area 5:53.0
9 Cole Dezanet 10 Saint Marys Area 5:56.0
10 Shane Graham 12 Clearfield Area 5:57.0
11 Nace Hale 10 Clearfield Area 6:00.0
12 Blake Greishaw 9 Saint Marys Area 6:07.0

Varsity Girls 4×100 Meter Relay
============================================================
Team Time Pts
————————————————————
1 Clearfield(Shomo,Chew,Johnson,Flemming).1:00.0 5
DNF Saint Marys Area NT

Varsity Boys 4×100 Meter Relay
============================================================
Team Time Pts
————————————————————
1 Saint Marys Area 46.7 5
2 Clearfield Area 48.8
3 Clearfield Area 50.1

Varsity Girls 400 Meter Dash
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Madison Jones 10 Clearfield Area 1:04.9 5
2 Rachel Glenny 12 Clearfield Area 1:05.5 3
3 Macy Forrest 12 Clearfield Area 1:06.9 1
4 Caitlyn Bankovich 11 Saint Marys Area 1:08.8
5 Jenna Cherry 12 Saint Marys Area 1:09.6
6 Shelby Schreiber 12 Saint Marys Area 1:10.9
7 Michelle Bauer 11 Saint Marys Area 1:11.5
8 Amanda Foster 10 Saint Marys Area 1:15.0

Varsity Boys 400 Meter Dash
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Parker Smith 12 Saint Marys Area 53.4 5
2 Bront Strickland 11 Clearfield Area 53.6 3
3 Matt Marconi 11 Saint Marys Area 55.3 1
4 Richie Williamson 12 Saint Marys Area 57.5
5 Ryan Forcey 9 Clearfield Area 59.3
5 Cody Shaw 9 Clearfield Area 59.3
7 Peyton Priester 11 Clearfield Area 59.4
8 Travis Huff 11 Saint Marys Area 1:02.6
9 Ryan Lazauskas 9 Clearfield Area 1:08.0
10 Cody Anders 12 Saint Marys Area 1:20.3
11 Bryce Craft 12 Clearfield Area 1:25.0

Varsity Girls 300 Meter Hurdles
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Rachel Glenny 12 Clearfield Area 50.8 5
2 Katrina Spencer 10 Clearfield Area 53.2 3
3 Rachelle Armanini 11 Saint Marys Area 55.7 1
4 Rachael Caretti 12 Saint Marys Area 1:00.0
5 Mindy Fleming 9 Clearfield Area 1:01.2

Varsity Boys 300 Meter Hurdles
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Spencer Graham 9 Clearfield Area 46.7 5
2 Colton Probst 10 Clearfield Area 47.0 3
3 Pratan Steiner 10 Clearfield Area 52.3 1
4 Herschel Johnson 9 Clearfield Area 53.4
5 Dylan Wilt 10 Clearfield Area 59.1

Varsity Girls 800 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Keara Pecse 9 Saint Marys Area 2:50.6 5
2 Shelby Schreiber 12 Saint Marys Area 2:55.7 3
3 Autumn Majchrzak 10 Saint Marys Area 2:57.5 1
4 Jessica Mulhollan 9 Clearfield Area 3:18.1
5 Mackenzie Rowlers 10 Clearfield Area 3:24.2

Varsity Boys 800 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Aaron Aycock 10 Clearfield Area 2:15.0 5
2 Ryan Chew 10 Clearfield Area 2:17.0 3
3 Noah Reynolds 10 Saint Marys Area 2:20.0 1
4 Mcmillen Harrison 10 Clearfield Area 2:21.0
5 Cole Dezanet 10 Saint Marys Area 2:35.0
6 Blake Greishaw 9 Saint Marys Area 2:39.0
7 Shane Graham 12 Clearfield Area 2:40.0
8 Nace Hale 10 Clearfield Area 2:50.0
9 Robert Kear 9 Clearfield Area 2:59.0

Varsity Girls 200 Meter Dash
=======================================================================
Name Yr Team Time Wind Pts
———————————————————————–
1 Arianna Kleppinger 10 Saint Marys Area 26.8 5
2 Kaitlyn Barackman 12 Saint Marys Area 27.4 3
3 Madison Jones 10 Clearfield Area 28.8 1
4 Kara Reiter 11 Saint Marys Area 30.3
5 Caitlyn Bankovich 11 Saint Marys Area 30.5
6 Jenna Cherry 12 Saint Marys Area 30.7
7 Sabrina Shomo 9 Clearfield Area 35.3
8 Elle McGowan 12 Saint Marys Area 35.8
9 Madison Meyer 10 Saint Marys Area 37.9
10 Dana Brennen 9 Saint Marys Area 38.1

Varsity Boys 200 Meter Dash
=======================================================================
Name Yr Team Time Wind Pts
———————————————————————–
1 Parker Smith 12 Saint Marys Area 24.0 5
2 Bront Strickland 11 Clearfield Area 24.1 3
3 Colton Probst 10 Clearfield Area 25.5 1
4 Peyton Priester 11 Clearfield Area 26.2
4 Zachary Pistner 11 Saint Marys Area 26.2
6 Desantis Isaiah Clearfield Area 26.4
7 Cody Shaw 9 Clearfield Area 26.6
8 Cameron Thomas 9 Clearfield Area 27.0
9 uf 9 Saint Marys Area 27.3
10 Tommy Celli 10 Clearfield Area 27.6
11 Pat Schlimm 12 Saint Marys Area 28.3
12 Herschel Johnson 9 Clearfield Area 29.1
13 Ryan Forcey 9 Clearfield Area 30.0
14 Dylan Wilt 10 Clearfield Area 30.8
15 Cody Anders 12 Saint Marys Area 32.3

Varsity Girls 3200 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Amanda Foster 10 Saint Marys Area 12:56.0 5
2 Jaclyn Freeman 10 Clearfield Area 14:04.0 3

Varsity Boys 3200 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Kyle Biancuzzo 11 Clearfield Area 11:04.0 5
2 Isaac Swanson 9 Clearfield Area 11:29.0 3
3 Brandon Lacock 10 Clearfield Area 12:22.0 1
4 Noah Reynolds 10 Saint Marys Area 12:50.0
5 Isaac Caretti 10 Saint Marys Area 13:59.0

Varsity Girls 4×400 Meter Relay
============================================================
Team Time Pts
————————————————————
1 Clearfield (Glenny,Forrest,Jones,Spencer) 4:30.8 5
2 Saint Marys Area 4:49.2

Varsity Boys 4×400 Meter Relay
============================================================
Team Time Pts
————————————————————
1 Saint Marys Area 3:47.5 5
2 Clearfield Area 3:56.9

Varsity Girls Pole Vault
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Rachel Glass 11 Saint Marys Area 8-06.00 5
2 Rachel Bauer 12 Saint Marys Area 8-00.00 3

Varsity Boys Pole Vault
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Zachary Pistner 11 Saint Marys Area 11-06.00 5
2 Cody Shaw 9 Clearfield Area 8-06.00 3
3 Tommy Celli 10 Clearfield Area 8-00.00 1
4 Colton Probst 10 Clearfield Area 7-06.00
5 Samuel Pennington 9 Clearfield Area 7-00.00

Varsity Girls High Jump
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Elle McGowan 12 Saint Marys Area 4-03.00 5
Mindy Fleming 9 Clearfield Area NH

Varsity Boys High Jump
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 David McKenzie 11 Clearfield Area 5-11.00 5
2 Taye Lynch 9 Clearfield Area 5-05.00 3
3 Isaac Rummary 9 Clearfield Area 5-03.00 1
4 Ryan Lazauskas 9 Clearfield Area 5-01.00

Varsity Girls Triple Jump
=======================================================================
Name Yr Team Mark Wind Pts
———————————————————————–
1 Elle McGowan 12 Saint Marys Area 29-09.50 NWI 5
2 Macy Forrest 12 Clearfield Area 29-02.50 NWI 3
3 Katrina Spencer 10 Clearfield Area 28-08.00 NWI 1

Varsity Boys Triple Jump
=======================================================================
Name Yr Team Mark Wind Pts
———————————————————————–
1 Taye Lynch 9 Clearfield Area 35-07.00 NWI 5
2 Caleb Strouse 12 Clearfield Area 32-05.50 NWI 3
3 Cameron Thomas 9 Clearfield Area 31-11.50 NWI 1

Varsity Girls Long Jump
=======================================================================
Name Yr Team Mark Wind Pts
———————————————————————–
1 Kaitlyn Barackman 12 Saint Marys Area 15-02.00 NWI 5
2 Raquel Grice 12 Clearfield Area 13-11.00 NWI 3
3 Elle McGowan 12 Saint Marys Area 13-08.50 NWI 1
4 Kara Reiter 11 Saint Marys Area 13-05.00 NWI
5 Caitlyn Bankovich 11 Saint Marys Area 13-02.00 NWI
6 Macy Forrest 12 Clearfield Area 12-10.00 NWI
7 Alexandria Swanson 9 Saint Marys Area 12-07.50 NWI
8 Adrianna Swanson 9 Saint Marys Area 11-07.00 NWI
9 Megan McCain 10 Clearfield Area 11-01.00 NWI
10 Lilly Cros 9 Clearfield Area 10-06.00 NWI
11 Sabrina Shomo 9 Clearfield Area 10-04.00 NWI

Varsity Boys Long Jump
=======================================================================
Name Yr Team Mark Wind Pts
———————————————————————–
1 Richie Williamson 12 Saint Marys Area 18-04.00 NWI 5
2 David McKenzie 11 Clearfield Area 17-05.00 NWI 3
3 Taye Lynch 9 Clearfield Area 17-01.00 NWI 1
4 Isaac Rummary 9 Clearfield Area 16-11.00 NWI
5 Caleb Strouse 12 Clearfield Area 16-00.00 NWI
5 Cameron Thomas 9 Clearfield Area 16-00.00 NWI
7 Pat Schlimm 12 Saint Marys Area 15-09.00 NWI

Varsity Girls Discus Throw
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Denise Stephens 12 Clearfield Area 89-03 5
2 Rachel Glass 11 Saint Marys Area 88-00 3
3 Rachel Bauer 12 Saint Marys Area 81-10 1
4 Sophie Geitner 10 Saint Marys Area 76-05
5 MaryKatelyn Pyne 10 Saint Marys Area 75-08
6 Mikayle Rebo 11 Clearfield Area 75-04
7 Dana Brennen 9 Saint Marys Area 75-03
8 Jonna Sorg 10 Saint Marys Area 67-08
9 Cass Stephens Clearfield Area 66-10
10 Madison Meyer 10 Saint Marys Area 61-01
11 Grace Bonifay 11 Saint Marys Area 56-09
12 Sydney Eckert 10 Saint Marys Area 56-04
13 Kelly Haumesser 11 Saint Marys Area 55-02
14 Megan McCain 10 Clearfield Area 51-06
15 Alexxia Lockett 9 Clearfield Area 48-11

Varsity Boys Discus Throw
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Matthew Collins 11 Clearfield Area 161-07 5
2 Levi Luzier 11 Clearfield Area 110-00 3
3 Alex Agosti 9 Saint Marys Area 92-05 1
4 Adam Park 9 Saint Marys Area 91-05
5 Andrew Josephson 10 Clearfield Area 85-10
6 Samuel Pennington 9 Clearfield Area 78-09
7 Peyton Priester 11 Clearfield Area 72-09
8 Jacob Robinson 10 Clearfield Area 68-09

Varsity Girls Shot Put
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Denise Stephens 12 Clearfield Area 35-05.50 5
2 Sydney Eckert 10 Saint Marys Area 34-10.50 3
3 Cass Stephens Clearfield Area 27-09.00 1
4 Grace Bonifay 11 Saint Marys Area 24-07.50
5 Jonna Sorg 10 Saint Marys Area 24-03.50
6 Kelly Haumesser 11 Saint Marys Area 24-02.50
7 Grace Johnson 10 Clearfield Area 23-02.00
8 Mikayle Rebo 11 Clearfield Area 23-00.50
9 Megan McCain 10 Clearfield Area 22-07.50

Varsity Boys Shot Put
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Matthew Collins 11 Clearfield Area 43-04.00 5
2 Andrew Josephson 10 Clearfield Area 35-08.50 3
3 Efron Fonseca 11 Saint Marys Area 35-02.00 1
4 Levi Luzier 11 Clearfield Area 34-09.00
5 Grady Yarger 10 Clearfield Area 32-03.00
6 C.j. McGowan 9 Saint Marys Area 31-10.50
7 Jacob Robinson 10 Clearfield Area 27-11.00
8 Adam Park 9 Saint Marys Area 24-03.50

Varsity Girls Javelin Throw
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Mikayle Rebo 11 Clearfield Area 90-02 5
2 Denise Stephens 12 Clearfield Area 88-08 3
3 Rachel Bauer 12 Saint Marys Area 77-09 1
4 Rachel Glass 11 Saint Marys Area 74-11
5 MaryKatelyn Pyne 10 Saint Marys Area 66-08
6 Sophie Geitner 10 Saint Marys Area 55-08
7 Madison Meyer 10 Saint Marys Area 40-06

Varsity Boys Javelin Throw
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Matthew Collins 11 Clearfield Area 138-03 5
2 Grady Yarger 10 Clearfield Area 133-10 3
3 Pat Schlimm 12 Saint Marys Area 119-06 1
4 Peyton Priester 11 Clearfield Area 113-03
5 Levi Luzier 11 Clearfield Area 107-04
6 C.j. McGowan 9 Saint Marys Area 91-08
7 uf 9 Saint Marys Area 91-03
8 Adam Park 9 Saint Marys Area 86-06
9 Nathan McAnany 9 Saint Marys Area 76-06
10 Andrew Josephson 10 Clearfield Area 76-01
11 Austin Berasi 9 Saint Marys Area 75-10

Track Scoreboard:

Boys Girls
Date Opponent Score Record Score Record
3/29 @ Tyrone 60 – 90 0 – 1 78 – 63 1 – 0
4/02 @ Altoona Igloo Invitational xxx 0 – 1 xxx 1 – 0
4/05 TRI-MEET at HOME
4/05 vs. BELLEFONTE 96 – 54 1 – 1 60 – 90 1 – 1
4/05 vs. PENNS VALLEY 83 – 67 2 – 1 50 – 99 1 – 2
4/12 TRI-MEET at HOME
4/12 vs. BALD EAGLE AREA 111 – 39 3 – 1 94 – 43 2 – 2
4/12 vs. HUNTINGDON 141 – 7 4 – 1 98 – 51 3 – 2
4/19 TRI-MEET at HOME
4/19 vs. CENTRAL 79 – 67 5 – 1 80 – 69 4 – 2
4/19 vs. PHILIPSBURG-OSCEOLA 96 – 54 6 – 1 96 – 49 5 – 2
4/22 @ LHU Bald Eagle Invitational 28 pts. 8th 11 pts. 19th
4/27 MOUNTAIN LEAGUE CHAMP MEET 98.5 pts. 3rd 83 pts. 3rd
5/03 @ St. Marys 115 – 35 7 – 1 69 – 75 5 – 3
5/06 @ West Central Coaches Invitational
5/12 DUBOIS

 

 

 

Flying Dutch Soar to 9-4 Victory Over Golden Tide
Fedder, Wilson Pace Offense, Myers Sharp in Mound Debut as Bison Turn Back Golden Tide 13-0

Leave a Reply