Clearfield Track Teams Host Home Opener

HYDE — The Clearfield Area High School Track and Field teams opened their home seasons on a chilly Tuesday afternoon at the Bison Sports Complex, hostin Mountain League foes Penns Valley and Bellefonte.

The boys swept their meet, 80-59 over Penns Valley, and 80-50 over Bellefonte, to raise their record to 2-1.

The girls were swept, 76-44 by Penns Valley, and 69-44 to Bellefonte to drop to 1-2 on the season.

The boys win was highlighted by Bison Head Coach John Jacob, “The boys bounced back from a tough loss to Tyrone in last week’s season opener in exciting fashion with two impressive victories over Bellefonte and Penns Valley.  Mason Royer, David McKenzie, Matt Collins, Bront Strickland, and Kyle Biancuzzo all had impressive nights and came up with the victories we needed to win the meet. The surprise performance was sophomore JT Swales, who came up with a surprise win the 100 meter dash.  The coaching staff talked about someone coming up with a surprise win and he was definitely the surprise of the day.  Our relays were the difference in the meet putting us up 10 points with the distance squad of Biancuzzo, Peyton Priester, Aaron Aycock and Ryan Chew and sprint relay consisted of Seth Caldwell, Strickland, Royer, and Isaac Rummery. In our meeting the little things counted as well with the underclassmen, as Taye Lynch, Spencer Graham, Seth Caldwell, Tommy Celli and Colton Probst, made their impact in the meet coming up with key second and third places that kept us just ahead of both teams.”

Jacob knew he was in for a battle on the girls side, adding, “On the girls side we were looking at two of the toughest teams in the league.  This was going to be the meet to decide the Mountain League Championship.  All three teams moved athletes into position to try and get a win and all of the girls did what they needed to try and make up the gaps.  Both Bellefonte and Penns Valley had too many big guns to overcome.  Every time we made up ground the other teams were able to pull away again. Rachel Glenny and Denise Stephens had very nice meets today, reaching personal bests in each of their respective events.  Denise had a great throw in the shot put of 35′ 4″ and a nice discus throw of 102′ 2″.  Both throws were good for first place. Rachel put together two nice hurdle races establishing a personal record in the 100 hurdles of 17.07 and nearly breaking another personal record in the 300 hurdles. I was especially impressed with seniors Macy Forrest and Raquel Grice. Both girls were willing to step out of their comfort zone and compete to help their team win.”

Next Tuesday, April 12, the Bison will host another tri-meet when Huntingdon and Bald Eagle Area come to the Bison Sports Complex for more Mountain League action.

Meet results:

Varsity Girls 4×800 Meter Relay

============================================================

Team                                          Time   Pts

————————————————————

1 Bellefonte Area                          11:00.07      5

2 Penns Valley Area                        11:30.11      3

3 Clearfield Area                          12:08.51

 

Varsity Boys 4×800 Meter Relay

============================================================

Team                                          Time   Pts

————————————————————

1 Clearfield Area                           9:00.60      5

2 Penns Valley Area                         9:07.68      3

3 Bellefonte Area                           9:32.37

 

Varsity Girls 100 Meter Hurdles

==========================================================================

Name                  Yr Team                      Time  Wind H#   Pts

————————————————————————–

1 Rachel Glenny         12 Clearfield Area         17.07         2     5

2 Sydney Riegel         10 Penns Valley Area       17.45         2     3

3 Olivia Spratt         12 Bellefonte Area         17.91         2     2

4 Katrina Spencer       10 Clearfield Area         18.71         2     1

5 Amelia Walker         10 Bellefonte Area         19.71         2

6 Danae Hurd             9 Penns Valley Area       20.30         2

7 Alexis Feidler        11 Penns Valley Area       20.46         1

8 Saige Corl            10 Penns Valley Area       21.19         1

9 Mindy Fleming          9 Clearfield Area         21.26         1

10 Abigail Crane         10 Bellefonte Area         24.56         1

 

Varsity Boys 110 Meter Hurdles

==========================================================================

Name                  Yr Team                      Time  Wind H#   Pts

————————————————————————–

1 Mason Royer           11 Clearfield Area         16.14         2     5

2 Bryce Steiner         12 Bellefonte Area         17.46         2     3

3 Braden Stodart        11 Penns Valley Area       18.16         2     2

4 Pratan Steiner        10 Clearfield Area         19.16         1     1

5 Colton Probst         10 Clearfield Area         19.38         1

5 Spencer Graham         9 Clearfield Area         19.38         2

7 Finn Nixdorf          12 Bellefonte Area         20.01         2

8 Jared Hurd            11 Penns Valley Area       20.72         1

9 Taye Lynch             9 Clearfield Area         21.04         1

10 Ryan Forcey            9 Clearfield Area         21.10         1

11 Herschel Johnson       9 Clearfield Area         21.31         1

12 Branston Peese         9 Penns Valley Area       21.36         2

 

Varsity Girls 100 Meter Dash

==========================================================================

Name                  Yr Team                      Time  Wind H#   Pts

————————————————————————–

1 Destiny Andrus        12 Penns Valley Area       12.73         3     5

2 Valerie Hosterman     12 Penns Valley Area       13.43         3     3

3 Marissa Stecko         9 Penns Valley Area       13.82         2     2

4 Madison Jones         10 Clearfield Area         14.05         3     1

5 Morgan Brooks         12 Bellefonte Area         14.32         3

6 Sheri Bowersox        11 Penns Valley Area       14.62         2

7 Madisen Paige         12 Bellefonte Area         14.74         3

8 A fegley                 Penns Valley Area       14.79         1

9 Kelsey Sweitzer       11 Penns Valley Area       14.93         1

10 Grace Johnson         10 Clearfield Area         15.12         3

11 Emma George           10 Penns Valley Area       15.30         1

12 Megan McCain          10 Clearfield Area         15.78         2

13 Cassidy Corl          12 Penns Valley Area       15.83         2

14 Lilly Cros             9 Clearfield Area         16.51         2

15 Sabrina Shomo          9 Clearfield Area         17.55         2

 

Varsity Boys 100 Meter Dash

==========================================================================

Name                  Yr Team                      Time  Wind H#   Pts

————————————————————————–

1 Jt Swales             10 Clearfield Area         12.29         4     5

2 Seth Caldwell         11 Clearfield Area         12.34         4     3

3 Moryelle Fernandez     9 Bellefonte Area         12.45         4     2

4 Branston Peese         9 Penns Valley Area       12.49         3     1

5 Ryan Kensinger        11 Penns Valley Area       12.68         3

6 Ryan Forcey            9 Clearfield Area         12.73         2

7 Isaac Rummary          9 Clearfield Area         12.75         3

8 Cody Shaw              9 Clearfield Area         12.76         3

9 Desantis Isaiah          Clearfield Area         12.85         3

10 Jeremiah Manning      10 Penns Valley Area       12.86         4

11 Andrew Sharp           9 Bellefonte Area         12.89         4

12 Ryan Lazauskas         9 Clearfield Area         13.16         2

13 Shannon Grenoble      10 Penns Valley Area       13.23         2

14 Taran Rowles          11 Penns Valley Area       13.26         4

15 Thad Butler            9 Clearfield Area         13.29         1

16 Tommy Celli           10 Clearfield Area         13.38         2

17 Herschel Johnson       9 Clearfield Area         13.39         2

18 Dayton Kelly           9 Clearfield Area         13.96         1

19 Samuel Pennington      9 Clearfield Area         14.75         1

20 Rudy Wheat            10 Penns Valley Area       14.79         3

 

Varsity Girls 1600 Meter Run

=================================================================

Name                  Yr Team                      Time   Pts

—————————————————————–

1 Rebecca Bierly        11 Penns Valley Area     5:41.40      5

2 Anya Hoaglund         12 Bellefonte Area       5:48.09      3

3 Malarie Yoder         12 Penns Valley Area     5:54.97      2

4 Jaclyn Freeman        10 Clearfield Area       6:05.63      1

5 Jessica Book          12 Bellefonte Area       6:10.31

6 Erin Lemons           12 Bellefonte Area       6:23.88

7 Abby Laborde           9 Clearfield Area       6:25.51

8 Ashley Struble         9 Clearfield Area       6:36.75

9 Alexis Witherite      10 Penns Valley Area     6:48.75

10 c bierlein               Penns Valley Area     6:57.66

11 Hunter Gathagan       11 Clearfield Area       7:01.64

 

Varsity Boys 1600 Meter Run

=================================================================

Name                  Yr Team                      Time   Pts

—————————————————————–

1 Michael O’Donnell     12 Bellefonte Area       4:56.89      5

2 Sam Gray              10 Penns Valley Area     5:00.07      3

3 Chris Colwell         10 Penns Valley Area     5:00.41      2

4 Kyle Biancuzzo        11 Clearfield Area       5:02.72      1

5 Ryan Chew             10 Clearfield Area       5:08.43

6 Jeremiah Vezza         9 Clearfield Area       5:09.47

7 Alexander Gretok       9 Penns Valley Area     5:12.69

8 Aaron Aycock          10 Clearfield Area       5:20.39

9 Branston Peese         9 Penns Valley Area     5:28.47

10 Harry McMillen        10 Clearfield Area       5:28.53

11 Michael Fratangelo    11 Bellefonte Area       5:31.99

12 Connor Richey         10 Bellefonte Area       5:36.87

13 Isaac Swanson          9 Clearfield Area       5:37.42

14 Brandon Lacock        10 Clearfield Area       5:44.13

15 Benjamin Leitzel      10 Penns Valley Area     5:47.10

16 Alex Spangler         11 Bellefonte Area       5:47.53

17 Matthew Manning        9 Penns Valley Area     5:47.78

18 Everett VanHeyst       9 Penns Valley Area     5:49.18

19 Shane Graham          12 Clearfield Area       5:50.31

20 Zachary Covone        10 Bellefonte Area       5:51.61

21 Zachary Spearly        9 Bellefonte Area       5:52.97

22 Alexander Boeckel      9 Penns Valley Area     5:53.52

23 Michael Statham        9 Penns Valley Area     5:55.20

24 Nace Hale             10 Clearfield Area       6:05.02

25 Robert Kear            9 Clearfield Area       6:06.49

26 Jarek Miller          10 Penns Valley Area     6:12.40

 

Varsity Girls 4×100 Meter Relay

============================================================

Team                                          Time   Pts

————————————————————

1 Penns Valley Area                           52.16      5

2 Bellefonte Area                             56.74      3

3 Clearfield Area                             58.14

 

Varsity Boys 4×100 Meter Relay

============================================================

Team                                          Time   Pts

————————————————————

1 Clearfield Area                             47.62      5

2 Penns Valley Area                           49.54      3

3 Bellefonte Area                             50.41

 

Varsity Girls 400 Meter Dash

====================================================================

Name                  Yr Team                      Time H#   Pts

——————————————————————–

1 Alexa Culver          10 Penns Valley Area     1:02.02   3     5

2 Madeline Durn         12 Bellefonte Area       1:07.15   3     3

3 Carolyn Seibel         9 Bellefonte Area       1:09.38   3     2

4 Sheri Bowersox        11 Penns Valley Area     1:09.39   3     1

5 Madison Jones         10 Clearfield Area       1:09.82   3

6 Polkinghorn              Bellefonte Area       1:10.15   2

7 Nikol Chew            11 Clearfield Area       1:12.83   2

8 Raquel Grice          12 Clearfield Area       1:13.82   3

9 Danae Hurd             9 Penns Valley Area     1:17.97   2

10 Sadie Neidermeyer     10 Penns Valley Area     1:18.15   1

11 Abigail Crane         10 Bellefonte Area       1:22.20   2

12 Rachel Massie         10 Bellefonte Area       1:31.05   1

13 Sabrina Shomo          9 Clearfield Area       1:38.28   2

 

Varsity Boys 400 Meter Dash

====================================================================

Name                  Yr Team                      Time H#   Pts

——————————————————————–

1 Sam Goodwin           10 Penns Valley Area       55.68   2     5

2 Bront Strickland      11 Clearfield Area         57.19   2     3

3 Cole Hovis            10 Bellefonte Area         57.45   2     2

4 Colton Probst         10 Clearfield Area         57.67   2     1

5 Ian Lowery             9 Bellefonte Area         58.91   2

6 Taran Rowles          11 Penns Valley Area       59.02   1

7 Cody Shaw              9 Clearfield Area       1:00.48   1

8 NIcholas Kubalak      10 Penns Valley Area     1:00.74   1

9 Ryan Johnson           9 Penns Valley Area     1:01.02   1

10 Thad Butler            9 Clearfield Area       1:02.74   1

11 Ryan Lazauskas         9 Clearfield Area       1:03.24   1

12 Desantis Isaiah          Clearfield Area       1:07.19   2

 

Varsity Girls 300 Meter Hurdles

====================================================================

Name                  Yr Team                      Time H#   Pts

——————————————————————–

1 Rachel Glenny         12 Clearfield Area         48.77   2     5

2 Sydney Riegel         10 Penns Valley Area       51.58   2     3

3 Katrina Spencer       10 Clearfield Area         52.57   2     2

4 Olivia Spratt         12 Bellefonte Area         54.91   2     1

5 Saige Corl            10 Penns Valley Area       57.14   1

6 Amelia Walker         10 Bellefonte Area         57.72   2

7 Alexis Feidler        11 Penns Valley Area     1:02.10   2

8 Mindy Fleming          9 Clearfield Area       1:03.12   1

 

Varsity Boys 300 Meter Hurdles

====================================================================

Name                  Yr Team                      Time H#   Pts

——————————————————————–

1 Mason Royer           11 Clearfield Area         43.32   2     5

2 Bryce Steiner         12 Bellefonte Area         43.51   2     3

3 Braden Stodart        11 Penns Valley Area       46.42   2     2

4 Spencer Graham         9 Clearfield Area         46.54   2     1

5 Burton Peese          12 Penns Valley Area       47.67   2

6 Finn Nixdorf          12 Bellefonte Area         47.75   2

7 Branston Peese         9 Penns Valley Area       49.90   1

8 Ryan Forcey            9 Clearfield Area         50.67   1

9 p stiner                 Clearfield Area         51.96   1

10 Herschel Johnson       9 Clearfield Area         53.77   1

 

Varsity Girls 800 Meter Run

=================================================================

Name                  Yr Team                      Time   Pts

—————————————————————–

1 Samantha McCarthy     11 Bellefonte Area       2:41.41      5

2 Jessica Book          12 Bellefonte Area       2:43.85      3

3 Kathryn Morgante       9 Bellefonte Area       2:49.73      2

4 Karly Smith            9 Penns Valley Area     2:50.61      1

5 Raquel Grice          12 Clearfield Area       3:00.79

6 Ashley Struble         9 Clearfield Area       3:00.79

7 Sadie Neidermeyer     10 Penns Valley Area     3:05.48

8 Hunter Gathagan       11 Clearfield Area       3:06.15

9 Rebecca Glenny        12 Clearfield Area       3:06.25

10 Alexis Witherite      10 Penns Valley Area     3:08.13

11 Madison Bair           9 Penns Valley Area     3:08.74

12 Olivia Krum            9 Penns Valley Area     3:09.31

13 Jessica Mulhollan      9 Clearfield Area       3:14.20

14 Mackenzie Rowlers     10 Clearfield Area       3:25.45

 

Varsity Boys 800 Meter Run

=================================================================

Name                  Yr Team                      Time   Pts

—————————————————————–

1 Michael O’Donnell     12 Bellefonte Area       2:18.04      5

2 Keith Griffith        12 Penns Valley Area     2:19.21      3

3 Sam Gray              10 Penns Valley Area     2:21.24      2

4 Ryan Chew             10 Clearfield Area       2:23.45      1

5 Peyton Priester       11 Clearfield Area       2:23.82

6 Aaron Aycock          10 Clearfield Area       2:24.99

7 Michael Fratangelo    11 Bellefonte Area       2:31.98

8 Seth Johnson          10 Bellefonte Area       2:33.92

9 Brandon Lacock        10 Clearfield Area       2:36.91

10 Isaac Swanson          9 Clearfield Area       2:39.76

11 Benjamin Leitzel      10 Penns Valley Area     2:40.05

12 Matthew Manning        9 Penns Valley Area     2:41.27

13 Zachary Spearly        9 Bellefonte Area       2:41.60

14 Shane Graham          12 Clearfield Area       2:41.68

15 Alexander Boeckel      9 Penns Valley Area     2:44.61

16 Everett VanHeyst       9 Penns Valley Area     2:46.23

17 Nace Hale             10 Clearfield Area       2:52.14

18 Robert Kear            9 Clearfield Area       2:52.79

19 Michael Statham        9 Penns Valley Area     2:56.34

20 Jarek Miller          10 Penns Valley Area     3:00.93

 

Varsity Girls 200 Meter Dash

==========================================================================

Name                  Yr Team                      Time  Wind H#   Pts

————————————————————————–

1 Destiny Andrus        12 Penns Valley Area       26.48         2     5

2 Valerie Hosterman     12 Penns Valley Area       28.44         2     3

3 Marissa Stecko         9 Penns Valley Area       28.51         1     2

4 Rachel Glenny         12 Clearfield Area         29.52         2     1

5 Madisen Paige         12 Bellefonte Area         30.39         2

6 A fegley                 Penns Valley Area       31.93         1

7 Carolyn Seibel         9 Bellefonte Area         32.18         2

8 Cassidy Corl          12 Penns Valley Area       33.04         1

9 Grace Johnson         10 Clearfield Area         34.05         2

10 Rachel Massie         10 Bellefonte Area         34.17         1

11 Lilly Cros             9 Clearfield Area         35.41         1

12 Sabrina Shomo          9 Clearfield Area         39.82         1

 

Varsity Boys 200 Meter Dash

==========================================================================

Name                  Yr Team                      Time  Wind H#   Pts

————————————————————————–

1 Bront Strickland      11 Clearfield Area         24.43         4     5

2 Sam Goodwin           10 Penns Valley Area       25.03         4     3

3 Seth Caldwell         11 Clearfield Area         25.52         4     2

4 Jt Swales             10 Clearfield Area         25.65         3     1

5 Colton Probst         10 Clearfield Area         26.15         1

6 Jared Hurd            11 Penns Valley Area       26.39         4

7 Ian Lowery             9 Bellefonte Area         26.42         4

8 Caleb Strouse         12 Clearfield Area         26.44         2

9 Andrew Sharp           9 Bellefonte Area         26.47         4

10 Brent Fegley          10 Penns Valley Area       27.20         1

11 Desantis Isaiah          Clearfield Area         27.21         3

12 Shannon Grenoble      10 Penns Valley Area       27.27         2

13 Takoda Bubb           11 Penns Valley Area       27.27         3

14 Ryan Forcey            9 Clearfield Area         27.38         1

15 Jeremiah Manning      10 Penns Valley Area       27.48         3

16 Pratan Steiner        10 Clearfield Area         27.51         2

17 Thad Butler            9 Clearfield Area         28.12         2

18 Spencer Graham         9 Clearfield Area         28.16         3

19 Rudy Wheat            10 Penns Valley Area       29.50         3

 

Varsity Girls 3200 Meter Run

=================================================================

Name                  Yr Team                      Time   Pts

—————————————————————–

1 Rebecca Bierly        11 Penns Valley Area    11:58.59      5

2 Anya Hoaglund         12 Bellefonte Area      12:32.07      3

3 Erin Lemons           12 Bellefonte Area      12:34.60      2

4 Malarie Yoder         12 Penns Valley Area    12:48.56      1

5 Jaclyn Freeman        10 Clearfield Area      13:46.07

6 Abby Laborde           9 Clearfield Area      14:08.50

7 c bierlein               Penns Valley Area    14:10.69

8 Sadie Neidermeyer     10 Penns Valley Area    15:28.00

 

Varsity Boys 3200 Meter Run

=================================================================

Name                  Yr Team                      Time   Pts

—————————————————————–

1 Kyle Biancuzzo        11 Clearfield Area      10:36.19      5

2 Brett Pope            10 Bellefonte Area      10:44.12      3

3 Chris Colwell         10 Penns Valley Area    10:49.02      2

4 Jeremiah Vezza         9 Clearfield Area      11:07.17      1

5 Mark Bierly           10 Penns Valley Area    11:08.41

6 Alexander Gretok       9 Penns Valley Area    11:26.33

7 Ian Hoaglund          11 Bellefonte Area      11:48.65

8 Mitchell Pensak       11 Bellefonte Area      11:51.43

9 Harry McMillen        10 Clearfield Area      12:31.48

 

Varsity Girls 4×400 Meter Relay

============================================================

Team                                          Time   Pts

————————————————————

1 Penns Valley Area                         4:22.65      5

2 Clearfield Area                           4:36.91      3

3 Bellefonte Area                           4:44.10

 

Varsity Boys 4×400 Meter Relay

============================================================

Team                                          Time   Pts

————————————————————

1 Penns Valley Area                         3:49.27      5

2 Bellefonte Area                           3:55.26      3

3 Clearfield Area                           3:55.75

 

Varsity Girls Pole Vault

=================================================================

Name                  Yr Team                      Mark   Pts

—————————————————————–

1 Aubrey Kuhn           11 Bellefonte Area       8-00.00      5

2 Kelsie Richner        11 Bellefonte Area       7-00.00      3

3 Maci Ilgen            11 Penns Valley Area     6-00.00      2

4 Polkinghorn              Bellefonte Area       6-00.00      1

5 Paige Kubalak          9 Penns Valley Area     5-00.00

 

Varsity Boys Pole Vault

=================================================================

Name                  Yr Team                      Mark   Pts

—————————————————————–

1 Colton Wenrick        11 Penns Valley Area    10-00.00      5

2 Tommy Celli           10 Clearfield Area       8-00.00      3

3 Colton Probst         10 Clearfield Area       8-00.00      2

4 Andrew Hovis           9 Bellefonte Area       7-06.00      1

4 Taran Rowles          11 Penns Valley Area     7-06.00

4 Cody Shaw              9 Clearfield Area       7-06.00

7 Ryan Kensinger        11 Penns Valley Area     7-00.00

8 Tristian Begley       10 Penns Valley Area     7-00.00

 

Varsity Girls Discus Throw

=================================================================

Name                  Yr Team                      Mark   Pts

—————————————————————–

1 Denise Stephens       12 Clearfield Area        102-02      5

2 Gabrielle Pighetti    10 Bellefonte Area         98-05      3

3 Sadie Woodring        12 Bellefonte Area         97-01      2

4 Mikayle Rebo          11 Clearfield Area         82-03      1

5 Madison Marucci       11 Bellefonte Area         79-10

6 Emily Batdorf         12 Penns Valley Area       78-02

7 Cassidy Stephens         Clearfield Area         68-05

8 Alison Spratt         10 Bellefonte Area         68-03

9 Millena Dorman        10 Penns Valley Area       67-05

10 Megan McCain          10 Clearfield Area         62-03

11 Michaela Burris       10 Bellefonte Area         61-06

12 Hunter Gathagan       11 Clearfield Area         60-03

13 Maddie Fye            10 Penns Valley Area       56-06

14 Amanda Degarmo         9 Penns Valley Area       54-10

15 Alexxia Lockett        9 Clearfield Area         53-06

16 Alexandria Goodrow     9 Clearfield Area         50-06

17 Wert                     Penns Valley Area       39-11

18 Mya Good              10 Penns Valley Area       36-05

 

Varsity Boys Discus Throw

=================================================================

Name                  Yr Team                      Mark   Pts

—————————————————————–

1 Matthew Collins       11 Clearfield Area        155-00      5

2 Patrick Johnsonbaugh  12 Bellefonte Area        119-02      3

3 Ethan Stroup          12 Penns Valley Area      118-11      2

4 James Boland          10 Bellefonte Area        117-08      1

5 Levi Luzier           11 Clearfield Area        113-11

6 Noah Gaus             11 Bellefonte Area        110-03

7 Andrew Josephson      10 Clearfield Area         98-01

8 Max Kroell             9 Bellefonte Area         97-02

9 Mark Leiby            11 Penns Valley Area       93-11

10 Andrew Davidson       10 Bellefonte Area         91-11

11 Christian Rudolph     11 Penns Valley Area       90-00

12 Luke Lambert          10 Bellefonte Area         89-01

13 Jarren Pross           9 Penns Valley Area       87-11

14 Samuel Pennington      9 Clearfield Area         84-06

15 Tommy Celli           10 Clearfield Area         83-05

16 Elijah Breon           9 Bellefonte Area         78-07

17 Matthew Caldana       10 Penns Valley Area       74-04

18 Whitmer                  Penns Valley Area       74-00

19 Dylan Houser          10 Bellefonte Area         72-10

20 Ryan Long             11 Penns Valley Area       68-03

21 Jacob Robinson        10 Clearfield Area         66-05

22 Max Engle              9 Penns Valley Area       62-04

23 Hock                     Penns Valley Area       60-09

 

Varsity Girls High Jump

=================================================================

Name                  Yr Team                      Mark   Pts

—————————————————————–

1 Alison Spratt         10 Bellefonte Area       5-00.00      5

2 Paige Kubalak          9 Penns Valley Area     4-08.00      3

3 Maci Ilgen            11 Penns Valley Area     4-06.00      2

4 Alexa Culver          10 Penns Valley Area     4-06.00      1

5 Macy Forrest          12 Clearfield Area       4-02.00

6 Flemming               9 Bellefonte Area       4-00.00

7 Mindy Fleming          9 Clearfield Area       4-00.00

 

Varsity Boys High Jump

=================================================================

Name                  Yr Team                      Mark   Pts

—————————————————————–

1 David McKenzie        11 Clearfield Area       6-00.00      5

2 Ryan Kensinger        11 Penns Valley Area     5-06.00      3

3 Taye Lynch             9 Clearfield Area       5-04.00      2

4 Isaac Rummary          9 Clearfield Area       5-02.00      1

5 Ryan Lazauskas         9 Clearfield Area       5-00.00

5 Ian Lowery             9 Bellefonte Area       5-00.00

 

Varsity Girls Shot Put

=================================================================

Name                  Yr Team                      Mark   Pts

—————————————————————–

1 Denise Stephens       12 Clearfield Area      35-04.00      5

2 Gabrielle Pighetti    10 Bellefonte Area      31-03.00      3

3 Madison Marucci       11 Bellefonte Area      29-09.00      2

4 Sadie Woodring        12 Bellefonte Area      28-07.50      1

5 Emily Batdorf         12 Penns Valley Area    27-06.50

6 Cassidy Stephens         Clearfield Area      26-11.00

7 Morgan Kerstetter     10 Penns Valley Area    25-03.00

8 Grace Shawver          9 Penns Valley Area    24-05.00

9 Hunter Gathagan       11 Clearfield Area      22-10.00

10 Maddie Fye            10 Penns Valley Area    22-08.00

11 Mikayle Rebo          11 Clearfield Area      22-06.00

12 Amanda Degarmo         9 Penns Valley Area    21-10.00

13 Michaela Burris       10 Bellefonte Area      20-08.00

14 Aliyah Fetterolf       9 Penns Valley Area    19-10.00

15 Olivia VanAmburg      10 Penns Valley Area    18-03.00

16 Alexandria Goodrow     9 Clearfield Area      17-09.00

17 Trinity Witmer           Penns Valley Area    17-08.00

18 Mya Good              10 Penns Valley Area    17-07.00

 

Varsity Boys Shot Put

=================================================================

Name                  Yr Team                      Mark   Pts

—————————————————————–

1 Matthew Collins       11 Clearfield Area      44-01.00      5

2 Ethan Stroup          12 Penns Valley Area    38-05.00      3

3 Patrick Johnsonbaugh  12 Bellefonte Area      38-03.00      2

4 Noah Gaus             11 Bellefonte Area      38-00.00      1

5 Andrew Josephson      10 Clearfield Area      34-08.00

6 Takoda Bubb           11 Penns Valley Area    34-03.00

7 Luke Lambert          10 Bellefonte Area      34-03.00

8 Levi Luzier           11 Clearfield Area      33-09.00

9 Kasey Selner           9 Penns Valley Area    33-05.00

10 Christian Rudolph     11 Penns Valley Area    32-08.00

11 Dylan Houser          10 Bellefonte Area      32-06.00

11 Max Kroell             9 Bellefonte Area      32-06.00

13 Grady Yarger          10 Clearfield Area      31-03.00

14 Andrew Davidson       10 Bellefonte Area      30-05.00

15 Ryan Long             11 Penns Valley Area    30-03.00

16 Brent Fegley          10 Penns Valley Area    29-02.00

17 Jacob Robinson        10 Clearfield Area      28-04.00

18 Mark Leiby            11 Penns Valley Area    28-02.00

19 Elijah Breon           9 Bellefonte Area      27-09.00

19 Max Engle              9 Penns Valley Area    27-09.00

21 Matthew Caldana       10 Penns Valley Area    27-07.00

22 hawk                     Penns Valley Area    26-09.50

 

Varsity Girls Triple Jump

=======================================================================

Name                  Yr Team                      Mark  Wind   Pts

———————————————————————–

Sabrina Shomo          9 Clearfield Area            ND    NWI

1 Macy Forrest          12 Clearfield Area      30-11.00    NWI     5

2 Katrina Spencer       10 Clearfield Area      30-08.75    NWI     3

3 Kelsey Sweitzer       11 Penns Valley Area    30-04.00    NWI     2

4 Maci Ilgen            11 Penns Valley Area    30-03.50    NWI     1

5 Summer Shirey         11 Bellefonte Area      29-08.00    NWI

6 Paige Kubalak          9 Penns Valley Area    29-05.50    NWI

7 Madisen Paige         12 Bellefonte Area      29-00.00    NWI

8 Hailey Seibel         11 Bellefonte Area      28-08.00    NWI

9 Kelsie Richner        11 Bellefonte Area      27-04.00    NWI

10 Marisa Cameron        11 Bellefonte Area      27-00.50    NWI

11 Emma George           10 Penns Valley Area    26-02.00    NWI

 

Varsity Boys Triple Jump

=======================================================================

Name                  Yr Team                      Mark  Wind   Pts

———————————————————————–

1 Moryelle Fernandez     9 Bellefonte Area      39-11.00    NWI     5

2 Taye Lynch             9 Clearfield Area      38-07.00    NWI     3

3 Stephen Gover         11 Penns Valley Area    37-06.50    NWI     2

4 Dion Furfaro          12 Bellefonte Area      36-00.00    NWI     1

5 Jt Swales             10 Clearfield Area      35-04.00    NWI

6 Caleb Strouse         12 Clearfield Area      35-02.00    NWI

7 Burton Peese          12 Penns Valley Area    35-01.00    NWI

8 Pratan Steiner        10 Clearfield Area      33-04.00    NWI

 

Varsity Girls Javelin Throw

=================================================================

Name                  Yr Team                      Mark   Pts

—————————————————————–

1 Mikayle Rebo          11 Clearfield Area         88-10      5

2 Jessica Book          12 Bellefonte Area         86-06      3

3 Sadie Woodring        12 Bellefonte Area         77-02      2

4 Denise Stephens       12 Clearfield Area         74-10      1

5 Emily Batdorf         12 Penns Valley Area       70-04

6 Aliyah Fetterolf       9 Penns Valley Area       70-03

7 Alison Spratt         10 Bellefonte Area         69-03

8 Maddie Fye            10 Penns Valley Area       66-06

9 Grace Shawver          9 Penns Valley Area       61-04

10 Morgan Kerstetter     10 Penns Valley Area       59-09

11 Cassidy Stephens         Clearfield Area         55-11

12 Amanda Degarmo         9 Penns Valley Area       53-06

13 Olivia VanAmburg      10 Penns Valley Area       48-08

14 Millena Dorman        10 Penns Valley Area       46-06

15 Whitmer                  Penns Valley Area       46-03

 

Varsity Boys Javelin Throw

=================================================================

Name                  Yr Team                      Mark   Pts

—————————————————————–

1 Takoda Bubb           11 Penns Valley Area      136-03      5

2 Matthew Collins       11 Clearfield Area        132-02      3

3 James Boland          10 Bellefonte Area        126-11      2

4 Ethan Stroup          12 Penns Valley Area      118-00      1

5 Whitmer                  Penns Valley Area      111-07

6 Grady Yarger          10 Clearfield Area        109-05

7 Peyton Priester       11 Clearfield Area        107-06

8 Noah Gaus             11 Bellefonte Area        104-06

9 Andrew Josephson      10 Clearfield Area         99-07

10 Matthew Caldana       10 Penns Valley Area       98-11

11 Elijah Breon           9 Bellefonte Area         96-00

12 Kasey Selner           9 Penns Valley Area       93-00

13 Mark Leiby            11 Penns Valley Area       89-10

14 Jarren Pross           9 Penns Valley Area       89-07

15 Max Engle              9 Penns Valley Area       60-03

 

Varsity Girls Long Jump

=======================================================================

Name                  Yr Team                      Mark  Wind   Pts

———————————————————————–

1 Kelsey Sweitzer       11 Penns Valley Area    14-10.00    NWI     5

2 Olivia Spratt         12 Bellefonte Area      14-08.00    NWI     3

3 Summer Shirey         11 Bellefonte Area      14-05.50    NWI     2

4 A fegley                 Penns Valley Area    14-02.50    NWI     1

5 Kelsie Richner        11 Bellefonte Area      14-01.00    NWI

6 Macy Forrest          12 Clearfield Area      14-00.00    NWI

7 Morgan Brooks         12 Bellefonte Area      13-04.00    NWI

8 Saige Corl            10 Penns Valley Area    13-01.50    NWI

9 Hailey Seibel         11 Bellefonte Area      13-01.00    NWI

10 Madison Jones         10 Clearfield Area      12-03.50    NWI

11 Marisa Cameron        11 Bellefonte Area      11-10.50    NWI

12 Emma George           10 Penns Valley Area    11-06.00    NWI

13 Lilly Cros             9 Clearfield Area      11-05.00    NWI

14 Alexa Culver          10 Penns Valley Area    11-00.00    NWI

15 Megan McCain          10 Clearfield Area      10-05.50    NWI

16 Sabrina Shomo          9 Clearfield Area       9-07.00    NWI

 

Varsity Boys Long Jump

=======================================================================

Name                  Yr Team                      Mark  Wind   Pts

———————————————————————–

1 Bryce Steiner         12 Bellefonte Area      19-00.00    NWI     5

2 Moryelle Fernandez     9 Bellefonte Area      18-03.75    NWI     3

3 Stephen Gover         11 Penns Valley Area    17-09.50    NWI     2

4 David McKenzie        11 Clearfield Area      17-09.00    NWI     1

5 Taye Lynch             9 Clearfield Area      17-04.50    NWI

6 Dion Furfaro          12 Bellefonte Area      17-03.50    NWI

7 Isaac Rummary          9 Clearfield Area      16-10.50    NWI

8 Seth Caldwell         11 Clearfield Area      16-08.50    NWI

9 Caleb Strouse         12 Clearfield Area      15-09.00    NWI

10 Seth Johnson          10 Bellefonte Area      15-06.00    NWI

11 Andrew Hovis           9 Bellefonte Area      15-04.00    NWI

12 NIcholas Kubalak      10 Penns Valley Area    15-02.00    NWI

13 Thad Butler            9 Clearfield Area      14-04.00    NWI

14 Dayton Kelly           9 Clearfield Area      11-02.00    NWI

 

 

 

 

Elk County Catholic Bats Light Up in Victory Over Curwensville
Campus Corner: Summers Gets First 'W' With RBI Double

Leave a Reply