Golden Tide\’s NW Region Champs Draw SW Region Qualifiers

CURWENSVILLE — Both of Curwensville Area High School\’s Northwest Region champions will be wrestling Southwest Region qualifiers in the first round of the PIAA Class AA Championships Thursday morning in the Giant Center at Hershey.

Golden Tide freshman 103-pounder Derek Brothers (30-6) is paired against North Star freshman Joe Lascari (36-4), while senior 189-pounder Nick Sipes (28-2) is matched against Mount Union sophomore Zack Hicks (29-15). Lascari finished fourth and Hicks sixth in the Southwest Region.

On Thursday, the preliminaries will start at 9 a.m. and the first round of consolations at 12:15 p.m. Friday\’s starting times are 8 a.m. for the championship quarterfinals, 9:45 for the second round of consolations, 6:30 p.m. for the championship semifinals and consolation quarterfinals and 9 for the consolation semifinals. The Saturday timetable is 12:30 p.m. for the consolation finals, 2:15 for the Parade of Champions and 2:30 for the championships. Coach of the Year and Hall of Fame induction ceremonies follow the consy finals.

The complete pairings for those two weights, grade, region and place and record in parentheses after name and district in parentheses after school:

103 Pounds
A.J. Schopp (9, SW-1, 37-3), Tyrone (6), vs Bryan Smith (10, SE-4, 35-8), Bethlehem Catholic (11)
Derek Leiby (10, NE-3, 31-7), Troy (4), vs Garet Pisani (9, NW-2, 40-3), Ridgway (9)
Caleb Lomax (9, NE-2, 36-7), Montoursville (4), vs Dan Blair (12, NW-3, 34-4), Smethport (9)
Trevor Kushner (9, SW-5, 32-6), Westmont-Hilltop (6), vs Zane Yocco (9, SE-1, 46-4), Brandywine Heights (3)
Derek Brothers (9, NW-1, 30-6), Curwensville (9), vs Joe Lascari (9, SW-4, 36-4), North Star (5)
Jacob Gerlach (9, SE-3, 37-9), Hanover (3), vs Frank Martellotti (9, SW-2, 38-1), Shadyside Academy (7)
Joe Spisak (9, SE-2, 38-2), Boiling Springs (3), vs Patrick Myers (9, SW-3, 23-6), Penn Cambria (6)
Derek Goodwin (9, SE-5, 38-15), Hamburg, vs Brock Waughen (10, NE-1, 33-6), Milton (4)

189 Pounds
Kevin Bolinsky (12, SE-1, 36-1), North Schuylkill (11), vs Nic Harr (12, SW-4, 32-9), Mount Pleasant (7)
Jason Kylor (12, SW-3, 36-5), Huntingdon (6), vs Jerico Weitzel (11, NW-2, 38-4), Ridgway (9)
Ethan Virgili (11, SW-2, 31-8), Jefferson-Morgan (7), vs Joe Joseph (12, NW-3, 33-3), Sharpsville (10)
Mike Kinney (11, SE-5, 37-8), Octorara (1), vs Aaron Karns (11, NE-1, 32-5), Berwick (2)
Zac Bennett (10, SW-1, 36-1), Westmont-Hilltop (6), vs Tyler Stambaugh (11, SE-4, 36-13), Bermudian Springs (3)
Quay Ward (12, NE-3, 24-6), Canton (4), vs Brandon Palik (10, SE-2, 31-4), Saucon Valley (11)
James Haynes (11, NE-2, 33-2), Mount Carmel (4), vs Garrett Sukanick (12, SE-3, 34-7), Northwest Lehigh (11)
Zack Hicks (10, SW-5, 29-15), Mount Union (6), vs Nick Sipes (12, NW-1, 28-2), Curwensville (9)

AAA States Preview: Clearfield\'s Owen, 4 from DuBois Ready for Hershey
Curwensville\'s Brothers, Sipes Win NW Region AA Titles

Leave a Reply