CLEARFIELD — The Clearfield Bison track teams swept visiting Tyrone on Tuesday afternoon, as the girls won 88-58 and the boys won 77-73.
With the sweep, both teams upped their record to 3-0 on the season on Senior Night. The only other home meet remaining on the schedule is the Mountain League Championships on April 25.
Jaclyn Freeman won three individual events to lead the girls side. She won the 1600 and 3200 meter runs, and added the Pole Vault as well.
A sweep of all three relays was also big for the Clearfield girls. Other individual winners were Nikki Brossard in the 100 Meter Dash, Katrina Spencer in the 300 Hurdles, Emily Shipley in the 800 Meter Run, Cassidy Stephens in the Shot Put, Mikayle Skebo in the Javelin and Ally Lindstrom in the Triple Jump.
Instrumental in the narrow win for the boys were the field men sweeping the throws and winning two out of three jumps.
Doublewinner in the Discus and Shot Put was Matt Collins. Grady Yarger won the Javelin.
Taye Lynch won the Triple Jump and David McKenzie won the High Jump.
Brony Strickland led the sprinters with wins in the 100 and 400 meter Dashes. The other to winners on the track were Mason Royer in the 110 Hurdles and Spencer Graham in the 300 Hurdles.
Th squads will now have a week off and will next travel to Penns Valley on April 11 for a Mountain League Tri-Meet with the host Rams and Bellefonte.
Complete Meet Results:
Tyrone at Clearfield – 4/4/2017
Clearfield HS Track, Clearfield, PA
HS Girls 4×800 Meter Relay
============================================================
Team Time Pts
————————————————————
1 Clearfield Area A 11:43.00 5
Mulhollen, Freeman, Grice, Luzier
2 Tyrone Area A 11:46.00
1) Cassie Friday 2) Emily Fusco
3) Maria Buenuevo-Collado4) Tori Crabtree
HS Boys 4×800 Meter Relay
============================================================
Team Time Pts
————————————————————
1 Tyrone Area A 9:08.00 5
1) Jack Lewis 2) Kyle Plummer
3) Zach Kohler 4) Joe Kohler
2 Clearfield Area A 9:11.00
HS Girls 100 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Yr Team Time Wind Pts
———————————————————————–
1 Makenzie Stauffer 12 Tyrone Area 17.50 NWI 5
2 Katrina Spencer 11 Clearfield Area 17.60 NWI 3
3 Peyton Wagner 11 Tyrone Area 18.20 NWI 1
4 Madison Davis 9 Clearfield Area 18.60 NWI
5 Mindy Fleming 10 Clearfield Area 21.30 NWI
6 Katelynn Smith 9 Clearfield Area 22.30 NWI
7 Taylor Greene 9 Tyrone Area 22.70 NWI
HS Boys 110 Meter Hurdles
==========================================================================
Name Yr Team Time Wind H# Pts
————————————————————————–
1 Mason Royer 12 Clearfield Area 16.20 NWI 2 5
2 Spencer Graham 10 Clearfield Area 17.50 NWI 2 3
3 Daniel Lay 12 Tyrone Area 17.60 NWI 2 1
4 Pratan Steiner 11 Clearfield Area 17.80 NWI 2
5 Dylan Wilt 11 Clearfield Area 18.70 NWI 1
6 Nathan Walk 9 Tyrone Area 19.20 NWI 2
7 Dylan Thompson 10 Clearfield Area 22.30 NWI 1
HS Girls 100 Meter Dash
=======================================================================
Name Yr Team Time Wind Pts
———————————————————————–
1 Nicolette Brossard 11 Clearfield Area 13.80 NWI 5
2 Alainna Nevling 11 Tyrone Area 13.90 NWI 3
3 Avry Gumblatt 9 Clearfield Area 14.40 NWI 1
4 Kelsey Johnson 9 Tyrone Area 14.41 NWI
5 Grace LeGars 9 Tyrone Area 15.50 NWI
6 Taylor Greene 9 Tyrone Area 15.80 NWI
7 I Fesler Tyrone Area 17.70 NWI
HS Boys 100 Meter Dash
==========================================================================
Name Yr Team Time Wind H# Pts
————————————————————————–
1 Bront Strickland 12 Clearfield Area 11.30 NWI 3 5
2 Parker Mitchell 11 Tyrone Area 11.40 NWI 3 3
3 Gary Weaver 12 Tyrone Area 11.60 NWI 3 1
4 Isaac Rummary 10 Clearfield Area 11.80 NWI 3
5 Anthony Grassi 12 Tyrone Area 11.81 NWI 3
6 Jt Swales 11 Clearfield Area 11.90 NWI 3
7 Desantis Isaiah 12 Clearfield Area 12.10 NWI 2
8 David McKenzie 12 Clearfield Area 12.11 NWI 2
9 Brett Zattoni 9 Clearfield Area 12.20 NWI 2
10 Levi Blazer 9 Tyrone Area 12.30 NWI 2
11 Trent Albert 9 Tyrone Area 12.40 NWI 2
12 Ryan Lazauskas 10 Clearfield Area 12.70 NWI 1
13 Noah Zimmerman 9 Tyrone Area 12.90 NWI 1
14 Nick Blowers 10 Clearfield Area 13.40 NWI 1
HS Girls 1600 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Jaclyn Freeman 11 Clearfield Area 6:32.00 5
2 Cassie Friday 12 Tyrone Area 6:55.00 3
3 Emily Shipley 9 Clearfield Area 7:02.00 1
4 Josie Grice 10 Clearfield Area 7:09.00
5 Jessica Mulhollan 10 Clearfield Area 7:27.00
6 Madilyn Domico 9 Clearfield Area 7:28.00
7 Mackenzie Rowlers 11 Clearfield Area 7:32.00
8 Erika Frey 9 Clearfield Area 7:51.00
9 Tierra Bender 12 Clearfield Area 8:00.00
HS Boys 1600 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Joe Kohler 11 Tyrone Area 4:56.00 5
2 Zach Kohler 10 Tyrone Area 4:59.00 3
3 Jeremiah Vezza 10 Clearfield Area 5:12.00 1
4 Brandon Lacock 11 Clearfield Area 5:33.00
5 Mulhollan Isaac 12 Clearfield Area 5:37.00
6 Jusitn Maines 9 Clearfield Area 5:42.00
7 Andrew Lang 11 Tyrone Area 5:44.00
8 Nace Hale 11 Clearfield Area 5:44.10
9 Dylan Carfley Clearfield Area 6:37.00
HS Boys 4×100 Meter Relay
============================================================
Team Time Pts
————————————————————
1 Tyrone Area A 46.60 5
1) Daniel Lay 2) Parker Mitchell
3) Grayson Putt 4) Gary Weaver
2 Clearfield Area A 46.90
HS Girls 4×100 Meter Relay
============================================================
Team Time Pts
————————————————————
1 Clearfield Area A 55.20 5
Lindstrom, Spencer, Grumblatt, Brossard
2 Tyrone Area A 55.21
1) Tori Crabtree 2) Makenzie Stauffer
3) Lea Crofcheck 4) Alainna Nevling
HS Girls 400 Meter Dash
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Tori Crabtree 11 Tyrone Area 1:09.40 5
2 Alexandra Lindstrom 12 Clearfield Area 1:11.20 3
3 Sierra Luzier 12 Clearfield Area 1:12.80 1
4 Emily Fusco 11 Tyrone Area 1:15.60
5 Katelynn Smith 9 Clearfield Area 1:26.30
HS Boys 400 Meter Dash
====================================================================
Name Yr Team Time H# Pts
——————————————————————–
1 Bront Strickland 12 Clearfield Area 57.40 2 5
2 Grayson Putt 11 Tyrone Area 58.20 2 3
3 Ethan McGinnis 12 Clearfield Area 58.80 2 1
4 Cody Shaw 10 Clearfield Area 58.90 1
4 Thad Butler 10 Clearfield Area 58.90 2
6 Trevor Franek 9 Clearfield Area 59.80 1
7 Ryan Forcey 10 Clearfield Area 1:00.60 1
8 Denver Light 10 Tyrone Area 1:02.00 2
9 Nick Del Baggio 9 Tyrone Area 1:09.50 1
10 Nick Blowers 10 Clearfield Area 1:10.10 1
11 Tim Clark 9 Clearfield Area 1:16.70 1
HS Boys 300 Meter Hurdles
====================================================================
Name Yr Team Time H# Pts
——————————————————————–
1 Spencer Graham 10 Clearfield Area 44.60 2 5
2 Mason Royer 12 Clearfield Area 45.10 2 3
3 Pratan Steiner 11 Clearfield Area 47.00 2 1
4 Levi Blazer 9 Tyrone Area 49.60 2
5 Herschel Johnson 10 Clearfield Area 50.90 1
6 Nathan Walk 9 Tyrone Area 51.10 2
7 Dylan Thompson 10 Clearfield Area 1:03.10 1
HS Girls 300 Meter Hurdles
====================================================================
Name Yr Team Time H# Pts
——————————————————————–
1 Katrina Spencer 11 Clearfield Area 51.60 2 5
2 Makenzie Stauffer 12 Tyrone Area 54.40 2 3
3 Madison Davis 9 Clearfield Area 56.20 2 1
4 Peyton Wagner 11 Tyrone Area 56.50 2
5 Kelsey Johnson 9 Tyrone Area 1:01.80 1
6 Taylor Greene 9 Tyrone Area 1:05.50 1
7 Mindy Fleming 10 Clearfield Area 1:13.40 1
HS Girls 800 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Emily Shipley 9 Clearfield Area 2:59.00 5
2 Sierra Luzier 12 Clearfield Area 3:00.00 3
3 Cassie Friday 12 Tyrone Area 3:01.00 1
4 Emily Fusco 11 Tyrone Area 3:08.00
5 Josie Grice 10 Clearfield Area 3:18.00
6 Madilyn Domico 9 Clearfield Area 3:22.00
7 Mackenzie Rowlers 11 Clearfield Area 3:23.00
8 Tierra Bender 12 Clearfield Area 3:26.00
9 Erika Frey 9 Clearfield Area 3:30.00
HS Boys 800 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Joe Kohler 11 Tyrone Area 2:17.00 5
2 Zach Kohler 10 Tyrone Area 2:17.50 3
3 Aaron Aycock 11 Clearfield Area 2:19.00 1
4 Jeremiah Vezza 10 Clearfield Area 2:29.00
5 Jusitn Maines 9 Clearfield Area 2:32.00
6 Jack Lewis 10 Tyrone Area 2:33.00
7 Nace Hale 11 Clearfield Area 2:34.00
8 Nicholas Kosko 10 Tyrone Area 2:39.00
9 Andrew Lang 11 Tyrone Area 2:40.00
10 Dylan Carfley Clearfield Area 3:11.00
11 Mark Desantis 10 Clearfield Area 3:24.00
HS Girls 200 Meter Dash
=======================================================================
Name Yr Team Time Wind Pts
———————————————————————–
1 Alainna Nevling 11 Tyrone Area 29.70 NWI 5
2 Madison Davis 9 Clearfield Area 30.00 NWI 3
3 Kelsey Johnson 9 Tyrone Area 31.20 NWI 1
4 Grace LeGars 9 Tyrone Area 33.70 NWI
5 Femke Busch 12 Clearfield Area 35.50 NWI
HS Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
Name Yr Team Time Wind H# Pts
————————————————————————–
1 Parker Mitchell 11 Tyrone Area 23.70 NWI 3 5
2 Bront Strickland 12 Clearfield Area 24.10 NWI 3 3
3 Jt Swales 11 Clearfield Area 24.40 NWI 3 1
4 Gary Weaver 12 Tyrone Area 24.70 NWI 3
5 Denver Light 10 Tyrone Area 24.90 NWI 2
6 Seth Caldwell 12 Clearfield Area 25.30 NWI 3
7 Desantis Isaiah 12 Clearfield Area 25.50 NWI 2
8 Anthony Grassi 12 Tyrone Area 25.51 NWI 2
9 Isaac Rummary 10 Clearfield Area 25.70 NWI 2
10 Grayson Putt 11 Tyrone Area 26.00 NWI 3
11 Trent Albert 9 Tyrone Area 26.30 NWI 2
12 Noah Zimmerman 9 Tyrone Area 28.10 NWI 1
13 Nick Blowers 10 Clearfield Area 29.80 NWI 1
HS Girls 3200 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Jaclyn Freeman 11 Clearfield Area 14:09.00 5
2 Maria Buenuevo-Collad 11 Tyrone Area 15:37.00 3
3 Jessica Mulhollan 10 Clearfield Area 17:05.00 1
HS Boys 3200 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Zach Kohler 10 Tyrone Area 10:47.00 5
2 Joe Kohler 11 Tyrone Area 10:51.00 3
3 Kyle Biancuzzo 12 Clearfield Area 10:57.00 1
4 Jeremiah Vezza 10 Clearfield Area 12:00.00
5 Brandon Lacock 11 Clearfield Area 12:04.00
6 Mulhollan Isaac 12 Clearfield Area 13:20.00
HS Boys 4×400 Meter Relay
============================================================
Team Time Pts
————————————————————
1 Tyrone Area A 3:51.00 5
1) Grayson Putt 2) Brandon Homan
3) Brandon Loose 4) Daniel Lay
5) Michael Lewis 6) Parker Mitchell
7) Denver Light
2 Clearfield Area A 3:54.50
HS Girls 4×400 Meter Relay
============================================================
Team Time Pts
————————————————————
1 Clearfield Area A 4:44.60 5
Lindstrom, Spencer, Luzier, Brossard
2 Tyrone Area A 4:56.90
1) Peyton Wagner 2) Makenzie Stauffer
3) Cassie Friday 4) Alainna Nevling
5) Kelsey Johnson 6) Lea Crofcheck
HS Girls Discus Throw
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Rebekha Schleppy 10 Tyrone Area 84-02 5
2 Mikayle Rebo 12 Clearfield Area 78-01 3
3 Cassidy Stephens 11 Clearfield Area 74-10 1
4 Shaniah Lowery 12 Tyrone Area 68-10
5 Kylee Mitchell 11 Clearfield Area 66-05
6 Femke Busch 12 Clearfield Area 52-08
HS Boys Discus Throw
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Matthew Collins 12 Clearfield Area 166-08 5
2 Levi Luzier 12 Clearfield Area 128-06 3
3 Samuel Pennington 10 Clearfield Area 94-09 1
4 Andrew Josephson 11 Clearfield Area 88-09
5 Michael Lewis 12 Tyrone Area 88-02
6 Justin Bickel 12 Tyrone Area 86-09
7 Levi Raling 12 Tyrone Area 86-00
8 Seth Miller 9 Clearfield Area 85-10
9 Peyton Priester 12 Clearfield Area 83-02
10 Daniel Peterson 11 Tyrone Area 75-06
11 Sam Greico 10 Tyrone Area 52-10
12 Jesse Bordas 12 Clearfield Area 47-10
13 Nick Del Baggio 9 Tyrone Area 44-10
HS Girls Shot Put
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Cassidy Stephens 11 Clearfield Area 29-00.00 5
2 Kylee Mitchell 11 Clearfield Area 27-07.00 3
3 Shaniah Lowery 12 Tyrone Area 26-00.00 1
4 Mikayle Rebo 12 Clearfield Area 25-08.00
5 Torrie Foy 11 Tyrone Area 24-05.00
6 Rebekha Schleppy 10 Tyrone Area 23-04.00
7 Brooke Welsh 10 Tyrone Area 22-08.00
8 Lauren Ross 9 Tyrone Area 19-10.00
HS Boys Shot Put
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Matthew Collins 12 Clearfield Area 41-09.00 5
2 Aric Reader 10 Tyrone Area 38-06.00 3
3 Michael Lewis 12 Tyrone Area 38-05.00 1
4 Levi Raling 12 Tyrone Area 36-07.00
5 Grady Yarger 11 Clearfield Area 36-05.00
6 Andrew Josephson 11 Clearfield Area 35-10.00
7 Brett Zattoni 9 Clearfield Area 34-11.00
8 Levi Luzier 12 Clearfield Area 34-00.00
8 Peyton Priester 12 Clearfield Area 34-00.00
10 Daniel Peterson 11 Tyrone Area 32-11.00
11 Hunter Reese 11 Tyrone Area 32-10.00
12 Jesse Bordas 12 Clearfield Area 31-00.00
13 Samuel Pennington 10 Clearfield Area 30-09.00
14 Noah Zimmerman 9 Tyrone Area 30-08.00
15 Seth Miller 9 Clearfield Area 28-04.00
16 Braeden Nevling-Ray 10 Tyrone Area 27-00.00
17 Sam Greico 10 Tyrone Area 23-00.00
High School Girls Javelin
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Mikayle Rebo 12 Clearfield Area 93-07 5
2 Shaniah Lowery 12 Tyrone Area 80-09 3
3 Torrie Foy 11 Tyrone Area 74-10 1
4 Brianna Decker 9 Tyrone Area 67-10
5 Kylee Mitchell 11 Clearfield Area 61-00
6 Brooke Welsh 10 Tyrone Area 56-03
7 Femke Busch 12 Clearfield Area 52-09
8 Lauren Ross 9 Tyrone Area 37-11
9 Taylor Greene 9 Tyrone Area 26-03
High School Boys Javelin
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Grady Yarger 11 Clearfield Area 149-06 5
2 Matthew Collins 12 Clearfield Area 144-00 3
3 Justin Bickel 12 Tyrone Area 138-10 1
4 Denver Light 10 Tyrone Area 124-10
5 Levi Raling 12 Tyrone Area 121-05
6 Peyton Priester 12 Clearfield Area 112-03
7 Braeden Nevling-Ray 10 Tyrone Area 106-03
8 Levi Luzier 12 Clearfield Area 99-11
9 Kyle Plummer 11 Tyrone Area 95-09
10 Andrew Josephson 11 Clearfield Area 93-06
11 Bryce Bauer 11 Tyrone Area 92-08
12 Caleb Eisenhauer 12 Clearfield Area 84-09
13 Seth Miller 9 Clearfield Area 67-03
14 Jesse Bordas 12 Clearfield Area 66-03
HS Girls Long Jump
=======================================================================
Name Yr Team Mark Wind Pts
———————————————————————–
1 Lea Crofcheck 11 Tyrone Area 15-03.00 NWI 5
2 Emily Fusco 11 Tyrone Area 14-08.50 NWI 3
3 Alexis Cannistraci 12 Tyrone Area 13-08.75 NWI 1
4 Avry Gumblatt 9 Clearfield Area 13-02.00 NWI
5 Brianna Foy 9 Tyrone Area 13-00.00 NWI
6 Brooke Welsh 10 Tyrone Area 12-09.00 NWI
6 Katelynn Smith Clearfield Area 12-09.00 NWI
8 Mindy Fleming 10 Clearfield Area 10-10.00 NWI
9 C Taylor Tyrone Area 10-07.00 NWI
HS Boys Long Jump
=======================================================================
Name Yr Team Mark Wind Pts
———————————————————————–
1 Jacob Meredith 11 Tyrone Area 19-00.50 NWI 5
2 David McKenzie 12 Clearfield Area 17-07.00 NWI 3
3 Taye Lynch 10 Clearfield Area 17-05.00 NWI 1
4 Ethan McGinnis 12 Clearfield Area 17-02.50 NWI
5 Trevor Franek 9 Clearfield Area 16-05.00 NWI
6 Nathan Walk 9 Tyrone Area 15-02.50 NWI
7 Levi Blazer 9 Tyrone Area 15-02.00 NWI
8 Jalen Kushner 9 Clearfield Area 15-00.00 NWI
9 Tim Clark 9 Clearfield Area 10-09.00 NWI
HS Girls Triple Jump
=======================================================================
Name Yr Team Mark Wind Pts
———————————————————————–
1 Alexandra Lindstrom 12 Clearfield Area 30-11.00 NWI 5
2 Lea Crofcheck 11 Tyrone Area 30-07.00 NWI 3
3 Alexis Cannistraci 12 Tyrone Area 29-06.50 NWI 1
4 Brianna Foy 9 Tyrone Area 29-03.50 NWI
5 K. Smith Clearfield Area 28-00.00 NWI
6 Brooke Welsh 10 Tyrone Area 24-11.50 NWI
HS Boys Triple Jump
=======================================================================
Name Yr Team Mark Wind Pts
———————————————————————–
1 Taye Lynch 10 Clearfield Area 39-02.00 NWI 5
2 Jacob Meredith 11 Tyrone Area 37-06.00 NWI 3
3 David McKenzie 12 Clearfield Area 37-05.00 NWI 1
4 Isaac Rummary 10 Clearfield Area 35-10.50 NWI
5 Ethan McGinnis 12 Clearfield Area 35-06.00 NWI
6 Trevor Franek 9 Clearfield Area 35-01.50 NWI
7 Jalen Kushner 9 Clearfield Area 29-11.00 NWI
8 Tim Clark 9 Clearfield Area 23-02.00 NWI
HS Girls High Jump
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Alexis Cannistraci 12 Tyrone Area 4-02.00 5
2 Katelynn Smith 9 Clearfield Area 4-00.10 3
3 Mindy Fleming 10 Clearfield Area 4-00.00 1
HS Boys High Jump
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 David McKenzie 12 Clearfield Area 6-00.00 5
2 Jacob Meredith 11 Tyrone Area 5-10.00 3
3 Taye Lynch 10 Clearfield Area 5-06.00 1
4 Isaac Rummary 10 Clearfield Area 5-02.00
HS Girls Pole Vault
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Jaclyn Freeman 11 Clearfield Area 5-00.00 5
HS Boys Pole Vault
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Brandon Loose 11 Tyrone Area 10-00.00 5
2 Cody Shaw 10 Clearfield Area 9-06.00 3
3 Brett Zattoni 9 Clearfield Area 8-06.10 1
4 Seth Caldwell 12 Clearfield Area 8-06.00
5 Spencer Graham 10 Clearfield Area 8-00.00
6 Herschel Johnson 10 Clearfield Area 7-06.00
High School Girls Team Scores (18 Events Scored)
==========================================================================
Team Pts Spr Dst Hrd Rel Thr Jmp Oth
————————————————————————–
1 Clearfield Area 88 13 20 9 15 17 14 0
2 Tyrone Area 58 14 7 9 0 10 18 0
High School Boys Team Scores (18 Events Scored)
==========================================================================
Team Pts Spr Dst Hrd Rel Thr Jmp Oth
————————————————————————–
1 Clearfield Area 77 15 3 17 0 22 20 0
2 Tyrone Area 73 12 24 1 15 5 16 0