Corbett Congratulates New Troopers at State Police Graduation

HARRISBURG – Gov. Tom Corbett congratulated the 98 men and women joining the ranks of the Pennsylvania State Police during recent graduation ceremonies.

“Through the years, the men and women of the Pennsylvania State Police have run toward danger to ease the pain of the suffering, to rescue the needy and to restore order among our people,” Corbett said.

“In Connecticut, we witnessed the pain some people are willing to inflict upon others. Six years ago, the force you are now joining was called to such a tragedy at a small Amish schoolhouse in Lancaster.

“The Pennsylvania State Police is the oldest state force in the nation. It draws from the ranks of everyday citizens, holding fast to the understanding that a free people can only be free where the law is applied equally.

“Yours is the 134th cadet class and I am pleased to say that in February, we will convene another class,” Corbett said, with the addition of 90 new cadets. “You are part of a continuing effort.”

Also speaking at the ceremony held at Central Dauphin High School, was State Police Commissioner Col. Frank Noonan. Cadet Philip E. Rhym, Philadelphia, spoke on behalf of the cadet class.

Cadet Ryan C. French of Lewistown, Mifflin County, was named the outstanding cadet by his classmates and instructors, receiving the American Legion Award.

Others receiving awards were:

  • Cadet Robert J. Kirby of Harding, Luzerne County – Daniel F. Dunn High Scholastic Award;
  • Cadet Anthony W. Sist of Hazle Township, Luzerne County – Charles B. Gesford High Pistol Award;
  • Cadet Anthony D. Falgares III, of Clifton Heights, Delaware County – Col. Paul J. Chylak Memorial Driver Proficiency Award; and
  • Cadet Philip E. Rhym of Philadelphia, Philadelphia County – John K. Schafer Memorial Physical Fitness Award.

Maj. John W. Laufer III, director of the State Police Bureau of Training and Education, supervised the training of the class, which was the 134th class to graduate from the State Police Academy in Hershey since it opened in 1960.

The graduates, who have completed 25 weeks of intensive physical and classroom training, have been assigned to stations within nine troop areas across the state.

For more information about the State Police, visit www.psp.state.pa.us.

Editor’s Note: A list of graduates and their hometowns, arranged by the location of their troop assignment, follows:

Troop D, Butler, Butler County
Eric D. Church of Vandergrift, Armstrong County
Christopher J. Cialella of New Castle, Lawrence County
Kurtis L. Glasgow of Worthington, Armstrong County
Brian J. Knirnschild of Butler, Butler County

Troop E, Erie, Erie County
Scott R. Abbott of Belle Vernon, Westmoreland County
Brandon S. Boyd of Greensburg, Westmoreland County
Scott M. Guerriero of Erie, Erie County
Adam Haun of Polk, Venango County
Daniele M. Marshall of Luthersburg, Clearfield County
Zachary M. Ochap of North Versailles, Allegheny County
Shane W. Reaghard of Carnegie, Allegheny County

Troop F, Montoursville, Lycoming County
Kyle M. Butler of Centre Hall, Centre County
Ryan W. Golla of Bloomsburg, Columbia County
Troy D. Hansen of Lewisburg, Union County
Jamesan S. Keeler of South Williamsport, Lycoming County
Brian J. Ladick of Ashland, Schuylkill County
Scott A. Maskowski of Sunbury, Northumberland County
John D. J. Medrano of Scranton, Lackawanna County
Matthew R. Montag of Johnstown, Cambria County
Tyler R. Morse of Jersey Shore, Lycoming County
Steven D. Moyemont of Mt. Pleasant, Westmoreland County
David A. Myers of Wilkes Barre, Luzerne County
Jared T. Reichenbach of Beavertown, Snyder County
Justin M. Rosboschil of New Columbia, Union County
Kyle C. Schaad of Mildred, Sullivan County
Daniel R. Switzer of Seneca, Venango County
Kyle M. Whitford of Hughesville, Lycoming County
Jonathan D. Wooster of Karthaus, Clearfield County
James A. Yankovich, Jr. of West Pittston, Luzerne County

Troop G, Hollidaysburg, Blair County
Richard J. Houseman of Greensburg, Westmoreland County
Neil J. Kuzilla of Home, Indiana County
Michael T. Morris of Ebensburg, Cambria County
Clinton C. Painter of Jeannette, Westmoreland County
Angelo Papalia Jr. of Pittsburgh, Allegheny County
Robert A. Shaw III of Blairsville, Indiana County

Troop H, Harrisburg, Dauphin County
Tristan L. Bennett of Clifford Township, Susquehanna County
Ronald A. Cerniglia of Pittsburgh, Allegheny County
Adam V. Dancho of Greensburg, Westmoreland County
Madison L. Dillon of Howard, Centre County
Matthew D. Eicher of Hershey, Dauphin County
Gregory P. Frank of Greensburg, Westmoreland County
Ryan C. French of Lewistown, Mifflin County
Jarrod W. Hall of Hummelstown, Dauphin County
Michael W. Harris of St. Thomas, Franklin County
Richard R. Hughes of Broad Top, Huntingdon County
Chad R. Lasher of Montrose, Susquehanna County
Michael D. Myers Jr. of Chambersburg, Franklin County
Steven M. Papinchak of Windber, Somerset County
Christopher M. Pasquale of Olyphant, Lackawanna County
Frank C. Ross of Edgewood, Allegheny County
Robert J. Schmid Jr. of Pittsburgh, Allegheny County
Nicole L. Sigwalt of Dawson, Fayette County
Willis B. Sneath of Alexandria, Huntingdon County
Ryan H. Speece of Altoona, Blair County
Mathew S. Templin of Richland, Lebanon County
Christopher A. Wright of Port Carbon, Schuylkill County

Troop J, Lancaster, Lancaster County
Nicholas M. Baton of Dingmans Ferry, Pike County
Jonathan G. Cox Jr. of Quarryville, Lancaster County
Jared D. Devine of Philadelphia, Philadelphia County
Reginald Easterling, Jr. of Lancaster, Lancaster County
Michael J. Hall of Long Pond, Monroe County
Anthony E. Lewis Jr. of Abington, Montgomery County
Brian A. McNally of Lancaster, Lancaster County
Andrew M. Revels Jr. of Oxford, Chester County
Jeffrey R. Smith of Philadelphia, Philadelphia County
Christopher F. Tustin of Prospect Park, Delaware County

Troop K, Philadelphia, Philadelphia County
Denis Delli of Philadelphia, Philadelphia County
David Kendra of Philadelphia, Philadelphia County
Philip E. Rhym of Philadelphia, Philadelphia County
Dante R. Poole of Philadelphia, Philadelphia County
Matthew W. Taubenberger of Philadelphia, Philadelphia County

Troop M, Bethlehem, Northampton County
Javier Alvarez of Allentown, Lehigh County
Peter M. Del Gaizo of Milford, Pike County
Anthony D. Falgares III of Clifton Heights, Delaware County
Geoffrey D. Godshalk of Bangor, Northampton County
Gregory J. Haklar of Coopersburg, Lehigh County
Joseph W. Hall of Shenandoah, Schuylkill County
Jordan D. Houck of Slatington, Lehigh County
Anthony J. Liptok of Pottsville, Schuylkill County
Thomas J. Luscan of Pottsville, Schuylkill County
Joseph P. Mitzak of Easton, Northampton County
Jason B. Myers of Coopersburg, Lehigh County
James W. Rude of Gouldsboro, Wayne County
Anthony W. Sist of Hazle Township, Luzerne County
Justin M. Summa of Spring Brook Township, Lackawanna County
James R. Terry of Scranton, Lackawanna County
Robert W. Whitbeck III of Quakertown, Bucks County

Troop N, Hazleton, Luzerne County
Martin J. Bibla of Mountain Top, Luzerne County
Aaron S. Brunner of Dupont, Luzerne County
Girard J. Dempsey Jr. of Jessup, Lackawanna County
Andrew S. Depew of Scranton, Lackawanna County
Ryan J. Kearney of Archbald, Lackawanna County
Robert J. Kirby of Harding, Luzerne County
Justin S. Magluilo of Brodheadsville, Monroe County
Martin R. McAndrew II of Factoryville, Wyoming County
Lukasz K. Olszar of Covington, Lackawanna County
Justin M. Sannie of Hazleton, Luzerne County
Brian C. Stanco of Clarks Summit, Lackawanna County

 

About the Author

Leave a Reply